V Brně hlasují o umístění sochy Josefa II., teď je v Černovicích

Vložil
ČTK
19.07.2018 20:20
Brno


Brno - Socha Josefa II. z konce 19. století se možná vrátí do centra Brna. Nyní stojí v areálu černovické psychiatrické nemocnice. Brňané do 15. srpna hlasují o tom, zda socha najde nové umístění před Novou radnicí. Aby si mohli udělat představu, stojí na Dominikánském náměstí maketa v odpovídající velikosti.

Myšlenku umístit Josefa II. na náměstí iniciovala městská část Brno-střed. O postavení makety a vyhlášení ankety rozhodlo vedení města Brna.

Pomník kdysi stával na Moravském náměstí před zaniklým Německým domem. V roce 1919 jej strhli. Socha Josefa II. byla dlouho zakopaná v areálu městských jatek, pak stála na fakultě architektury, od roku 1988 je v Černovicích. Kamenný podstavec se nedochoval, dvě boční plastiky jsou v parku v Lužánkách.

"Socha je rozdělená, rozptýlená a umístěná na nevhodných místech. Chceme, aby byla tato památka obnovena, a tak pro ni hledáme vhodné prostranství v historickém centru Brna," řekl ČTK radní Brna-středu Michal Doležel (za Žít Brno).

Záměr má i své odpůrce, upozorňují například na tvrdý postoj Josefa II. k některým řeholním řádům nebo na spojitost pomníku s někdejší německojazyčnou brněnskou komunitou. Navíc poukazují na velikost pomníku.

"Osobně se domnívám, že ten objem je na Dominikánské náměstí příliš velký," uvedl náměstek primátora Petr Hladík (KDU-ČSL). Místo sochy Josefa II. by dal na Dominikánském náměstí přednost kašně, která by připomenula původní jméno prostoru - Rybí trh.

"Opírám se o stanovisko významné historičky Mileny Flodrové, že taková socha tam nepatří, nemá tam žádný vztah,"
dodal Hladík. Josef II. by podle něj mohl stát v Lužánkách, kde už jsou sochy Obchodu a Tolerance, které původně zdobily podstavec pomníku. Josef II. park Lužánky založil.

"Socha by se sice dala umístit kamkoliv, ale pokud se máme bavit o důstojném umístění, které respektuje důstojnost osobnosti, kterou socha zobrazuje, pak Lužánky jako park na okraji centra nejsou vhodným umístěním,"
reagoval Doležel. Jiným vhodným místem by podle něj mohlo být Moravské náměstí, kde socha stála původně před Německým domem.

Hlasovat o umístění sochy mohou zájemci na stránkách Brno iD nebo v informačním centru v Domini parku v Panenské ulici.
0 komentářů
přidat komentář

Související články