Na Dominikánském náměstí v Brně bude 12 stromů a dvě kašny

Vložil
ČTK
19.09.2018 11:35
Brno


Brno - Dvě kašny a 12 stromů bude na Dominikánském náměstí v Brně, které město rekonstruuje zhruba za 60 milionů korun. Novinářům to řekli primátor Brna Petr Vokřál (ANO) a jeho náměstek Martin Ander (SZ). Na podobě zeleně se shodli architekti a památkáři s ohledem na archeologické nálezy. Rekonstrukce začala v dubnu a skončit má ještě letos. Z náměstí zmizelo parkoviště, bude z něj klidová zóna.

Uprostřed náměstí by měla být kopie Merkurovy kašny, další kašna najde místo v ústí náměstí u kostela sv. Michala. "Na tento vodní prvek budeme dělat soutěž. Pokud bude odpor proti podobě druhého prvku, uděláme také soutěž, ale preferujeme kopii Merkurovy kašny," uvedl Vokřál.

Kašnu uprostřed obklopí čtyři velké platany. Doplní novou alej, která vznikne v dolní části náměstí v prodloužení ulice Veselé. Finální podobu prostoru ovlivnily unikátní archeologické nálezy na severní třetině plochy náměstí, kvůli kterým památkáři nepřipustili plánovanou výsadbu stromů v této části. "Jsem rád, že se podařilo najít soulad mezi požadavky památkářů a architektů a zároveň mezi potřebami obyvatel, kterým v centru zeleň chybí," řekl Vokřál.

Podle něj bývalé parkoviště v centru nahradí klidný kout pro odpočinek a relaxaci a nově vysázené stromy i kašna s vodou přispějí k ochlazení rozpálených ulic. "Příjemnou atmosféru náměstí si bez stromů nelze představit. Zvlášť pak v horkých letních dnech je stín nutností. Celkem bude na náměstí 12 stromů," doplnil Ander.

K vytvoření dobrých podmínek pro růst stromů se použije moderní technologie takzvaných prokořenitelných buněk, které pod povrchem náměstí vymezují dostatečný prostor pro kořenový systém stromů a zároveň chrání podzemní vedení sítí. Stromy budou rozprostřené tak, aby umožnily umístění pódia v dolní části náměstí při pořádání kulturních a společenských akcí.
0 komentářů
přidat komentář

Související články