Symbolická ranvej na třídě Míru v Pardubicích naráží na překážky

Vložil
ČTK
25.02.2014 19:25
Pardubice

Pardubice - Symbolická ranvej vydlážděná na třídě Míru v Pardubicích snižuje šance, že se ji jednou podaří na tamní bulvár umístit. Vzletová a přistávací dráha chce uctít památku letce Jana Kašpara, ale podle architekta Jaromíra Waltera by zanikla mezi sloupy veřejného osvětlení, přechody pro chodce nebo mobiliářem, řekl dnes ČTK.
    "Mám vůči tomu velké výhrady. Byl by to chaos, v kterém ranvej zanikne. Autorovi Davidu Macháčkovi ale neupírám invenci," řekl Walter.
    Architekt Walter už na třídě Míru projektoval výškovou budovu Magnum a je autorem nové podoby centrální komunikace, která se na začátku března začne opravovat. Architekt dodal, že nejde jen o jeho názor, návrh musí získat mnohá povolení. "Vidím to jako velmi složitou věc, musí projít přes policii nebo odbor dopravy," dodal Walter.
    David Macháček před časem ranvej představil na sociální síti Facebook a lidem se líbila. Pardubičtí radní nápad hned nezavrhli, nicméně vzápětí dodali, že jej musí posoudit odborníci a zároveň odsouhlasit poskytovatel evropských dotací. Primátorka Štěpánka Fraňková je skeptická, s projektem třídy Míru už měla radnice dost starostí a odkládala jej.
    "S naším případem třídy Míru jsme Regionální radě Severovýchod udělali takové problémy, že jsem velmi pokorná. Jsem velmi ráda, že jim mohu sdělit termín zahájení oprav 3. března," řekla Fraňková.
    Primátorka ranvej označila za "vtipný nápad, který určitě není hloupý", zároveň to ale není její favorit a při hlasování v zastupitelstvu by se k němu nepřiklonila. Architekt Walter i autor návrhu Macháček zkusí v počítačovém programu ranvej do studie zasadit.
    "Jde o to, jak napasovat ranvejové značky mezi všechny sloupy veřejného osvětlení, trolejového vedení, mezi všechny normy, které se vztahují na pozemní komunikaci. Nemusí to být v rozporu a mohou existovat vedle sebe," řekl Macháček.
    Důvod, proč se autor ranveje začal zabývat centrem Pardubic, byla soutěž na památník aviatika Jana Kašpara. Vyhrál 37 metrů vysoký sloup s větrným rukávem od architekta Petra Pinkase. Proti němu vznikla petice. Signatáři hájili druhý návrh, bronzovou sochu s vrtulí Blériotu.
    "Ranveje se dělají podle větru, pro přistání i vzlety je ideální protivítr. Když není ranvej, používá se větrný rukáv. Ideově tedy není potřeba ranvej, když už bude větrný pytel," řekl architekt Walter, který zasedal v komisi na výběr památníku a hlasoval pro Pinkasův stožár.
    Město sice připravuje projektovou dokumentaci vítězného návrhu, ale zároveň konstatuje, že instalace stožáru může být stavebně komplikovaná a drahá. A tak není jisté, zda památník u výškové budovy vůbec bude.
0 komentářů
přidat komentář

Související články