Pardubice chtějí na třídě Míru figurální plastiku Kašpara

Zdroj
Pavel Dosoudil
Vložil
ČTK
13.04.2015 21:00
Pardubice

Pardubice - Na třídě Míru v Pardubicích by mohla stát socha průkopníka aviatiky a místního rodáka Jana Kašpara. Místo mezi budovou České pojišťovny a palácem Magnum by rovněž mohlo být přejmenováno na náměstí nesoucí jeho jménem. Vítězný návrh vzešlý před dvěma lety ze soutěže na Kašparův památník ve tvaru stožáru město odmítá, raději by na třídě Míru vidělo figurální plastiku, řekl dnes novinářům primátor Martin Charvát (ANO).

    Porota v soutěži v roce 2013 vybrala jako nejlepší návrh architekta Petra Pinkase v podobě 37 metrů vysokého sloupu s větrným rukávem a návěstidlem. Původní odhad ceny památníku činil 1,2 milionu korun, kvůli jeho komplikované instalaci se však později zvýšila na 2,7 milionu korun. Sloup by se totiž musel zakotvit až do skalního podloží v hloubce dvanácti metrů. Návrh odmítli i odborníci na letectví a historikové, protestní petici podepsalo více než 1200 lidí. Podle odpůrců lépe vystihuje aviatika jeho realistická socha s obří vrtulí Blériotu a daty jeho leteckých úspěchů. Návrh za 1,8 milionu korun však skončil na druhém místě.
    "Soutěž byla ukončena, zastupitelé rozhodli, že s návrhem pana Pinkase nebudeme pokračovat. Dnes řešíme právní stav věci, abychom mohli určitou formou oslovit nového dodavatele nebo širší skupinu, ale budeme upřednostňovat formu sochy," uvedl Charvát. Podle něj je na třídě Míru už příliš mnoho sloupů a drátů a malé náměstí by si zasloužilo spíše lidskou podobu památníku. Osobně se kloní k druhému návrhu v pořadí soutěže od akademického sochaře Františka Bálka s kolektivem.
    Město vydalo za odměny vítězům architektonické soutěže, porotcům, výstavu a katalog 425.300 korun. Za projektovou dokumentaci vítězného návrhu radnice zaplatila 370.000 korun.
0 komentářů
přidat komentář

Související články