Pardubice neschválily výstavbu památníku Jana Kašpara

Zdroj
Lucie Jelínková
Vložil
ČTK
24.06.2014 16:55
Pardubice

Petr Pinkas

Pardubice - Pardubičtí zastupitelé dnes neschválili výstavbu památníku Jana Kašpara v hodnotě 2,7 milionu korun. Předloni rozhodli, že vypíší architektonickou soutěž, která se uskutečnila loni. Vítězný návrh v podobě 37 metrů vysokého sloupu s větrným rukávem a návěstidlem nakonec nenašel mezi zastupiteli většinovou podporu.
    "Cenu považuji za naprosto neúnosné zatížení. Sloup zvítězil také proto, že nebyl finančně náročný," řekl zastupitel Miroslav Rubeš (nestraník), který před třemi lety inicioval diskusi o výstavbě památníku průkopníka letectví. Původní odhad pořízení památníku činil 1,2 milionu korun.
    Z 28 přítomných zastupitelů hlasovalo pro památník 14, hlasů bylo potřeba 20. Město již vydalo za odměny vítězům architektonické soutěže, porotcům, výstavu a katalog 425.300 korun. Za projektovou dokumentaci vítězného návrhu radnice zaplatila 370.000 korun. Vítězný sloup měl mezi zastupiteli i zastánce. Cena podle nich nehrála při jeho výběru roli.
    "Pro mě v té jednoduchosti je krása toho návrhu," řekl zastupitel Josef Kubát (Sdružení pro Pardubice).
    Výstavba památníku na třídě Míru by se prodražila kvůli jeho komplikované instalaci. Zakotvit by se musel do skalního podloží, které je v hloubce dvanácti metrů, řekl dnes na zasedání architekt Petr Pinkas, který památník navrhl.
    Pokud by radnice v budoucnu chtěla projekt obnovit, bude mít ztížené podmínky. V příštím roce skončí oprava třídy Míru a musela by se rozkopat nová dlažba. "Když odložíme realizaci památníku, propásneme možnost se na třídu Míru beztrestně vrátit," řekl primátorčin náměstek František Brendl (Pardubáci).
    Proti návrhu Petra Pinkase vystoupili peticí místní letci a nelíbil se ani Kašparově životopisci Pavlu Svitákovi. Dali by přednost druhému návrhu, realistické bronzové soše aviatika s obří vrtulí Blériotu. Pinkas dnes řekl, že uctil aviatika výškou, rozhledem a vertikalitou památníku.
    Letce ve městě připomínají dvě pamětní desky a památník s malou maketou Blériotu, s kterým Kašpar uskutečnil v roce 1911 první let do Chuchle. Na třídě Míru mohla být i symbolická ranvej. Navrhoval ji reportér České televize David Macháček. Oficiálně jednal s městem i architektem projektu. Radnice mimo jiné měla obavy, že by šlo o změnu evropského projektu a ohrožení dotací na opravy obchodní ulice. Také by ji prý například z jedné strany zakrývaly stromy a nebyla by vidět.
0 komentářů
přidat komentář

Související články