Svitavy plánují obnovu památkově chráněné Langrovy vily

Vložil
ČTK
06.01.2016 18:45
Svitavy

Svitavy - Svitavy plánují postupnou obnovu památkově chráněné Langrovy vily, v níž sídlí městský úřad. Opravy vyjdou zhruba na 25 milionů korun. Část peněz chce město získat z dotace, řekl ČTK starosta David Šimek (Sdružení pro město Svitavy).

"V roce 2015 jsme dělali na budově kompletně dveře. Teď do března budeme podávat žádost o dotaci na výměnu oken, to je v rozsahu asi osmi milionů korun," uvedl Šimek. Pokud město uspěje, stavební práce se uskuteční v druhé polovině letošního roku nebo až v roce následujícím.

V letošním rozpočtu město také vyčlenilo peníze na odvlhčení budovy. Na závěr by měla následovat kompletní oprava zdobené fasády, náklady se odhadují na 15 milionů korun. "Dotaci na to nelze získat, nezbude nám nic jiného než to dělat z rozpočtu města. Předpokládám, že bychom to dělali na etapy, zřejmě každý rok jednu stěnu," řekl Šimek.

Zachované původní interiéry vily větší zásahy nepotřebují. Radnice plánuje pouze rekonstrukci obřadní síně, například chce obnovit parketovou podlahu, dnes skrytou pod koberci.

Langrovu vilu navrhl v historizujícím stylu v roce 1888 brněnský architekt Germano Wanderley pro svitavského majitele dřevozávodu Julia Langera. Rodina o ni přišla ve 30. letech minulého století, kdy se kvůli ekonomické krizi a rozmařilému životu syna Roberta dostal podnik do úpadku. V roce 1933 získala majetek svitavská spořitelna jako zástavní právo. Vilu pronajala městu, které v ní zamýšlelo otevřít úřadovnu nové radnice. V roce 1942 se Svitavy rozhodly ji zakoupit a parkovou zahradu zpřístupnit veřejnosti.

0 komentářů
přidat komentář

Související články