Svitavy budou pokračovat v úpravách interiérů Langerovy vily

Vložil
ČTK
05.09.2022 17:40
Svitavy


Svitavy - Svitavy budou po dokončení oprav exteriéru Langerovy vily pokračovat v úpravách interiérů. Dosud na rekonstrukci této kulturní památky město vynaložilo přibližně 40,5 milionu korun, většina peněz pocházela z jeho rozpočtu. Z venkovních prací zbývá příští týden osadit bránu na příjezdové cestě.


"Čekají nás ještě rekonstrukce uvnitř vily. Podobně jako se již opravovalo vstupní schodiště, budeme pokračovat na chodbách a stropech uvnitř budovy," řekl starosta David Šimek (Sdružení pro město Svitavy). Náklady se odhadují na čtyři až pět milionů korun, práce budou trvat několik let.

V předchozích letech nechaly Svitavy postupně obnovit fasády včetně oken a provést sadové úpravy v okolí budovy. Zatím poslední úpravou je venkovní malovaný strop nad terasou směřující do parku, jemuž dominují kresby vlaštovek.

Vilu navrhl brněnský architekt Germano Wanderley. V době hospodářské krize 30. let 20. století musela rodina své podniky rozprodat, dům s parkem i přilehlými pozemky postoupila svitavské spořitelně. Od roku 1933 bylo ve vile v pronájmu město, v roce 1942 radnice vilu koupila.

K letošnímu výročí 130 let od dokončení vily, která získala titul Památka roku Pardubického kraje 2021, město připravilo na třetí zářijový víkend rozsáhlý program. Bude kvůli němu v pátek uzavřena okružní křižovatka na státní silnici před budovou. Návštěvníci se dočkají čtyř videoprojekcí a světelných show, vystoupení hudebníků, divadelních představení a přednášek o vile a architektuře 19. a 20. století.
0 komentářů
přidat komentář

Související články