Soud zamítl žaloby na neplatnost referenda o Vřídelní kolonádě

Zdroj
Pavel Peňás
Vložil
ČTK
22.02.2018 14:25
Karlovy Vary


Karlovy Vary - Iniciátoři referenda o Vřídelní kolonádě v Karlových Varech, ani právník Ronald Němec jako soukromá osoba neuspěli u Krajského soudu v Plzni s žalobami týkajícími se referenda. Soud obě žaloby zamítl. Referendum je neplatné kvůli nízké účasti, žalobci se neúspěšně domáhali toho, aby soud rozhodl, že město pořádání referenda mařilo.


Obě žaloby vytýkaly městu negativní kampaň, i to, že některé volební místnosti byly na jiných místech, než jsou voliči zvyklí. Soud ale konstatoval, že město řádnému hlasování nebránilo a nebylo prokázáno ani to, že by město vedlo protiprávním způsobem kampaň k referendu. "Neprokázalo se, že by došlo k takovému porušení ustanovení zákona o místním referendu, které mohlo ovlivnit jeho výsledek," shrnul v rozhodnutí soudce Alexandr Krysl.

Přípravný výbor se podle vyjádření jejího člena Oty Řezanky ještě musí poradit o dalším postupu. "Nezbývá než pogratulovat našemu soupeři - panu primátorovi Petrovi Kulhánkovi. Prozatím se se mu podařilo zabránit obnově litinové kolonády. Využil všech svých zákonných možností, uvedl mnoho nepravdivých informací a podařilo se mu zmást nebo odradit dostatečný počet lidí, aby referendum nebylo platné. Chybělo pouhých 294 hlasů, byť i negativních. Pro obnovení litinové kolonády hlasovalo 9564 lidí," uvedl Řezanka.

Dodal, že cílem iniciátorů referenda je nadále otočení trendu stavební devastace lázeňské části Karlových Varů a zahájení řádné péče o památky. "Společně se obáváme moderny vzešlé z architektonické soutěže a odmítáme generální rekonstrukci současné budovy Vřídelní kolonády," dodal Řezanka.

Jak dnes řekl novinářům advokát Němec, svou žalobou chtěl zejména přimět soudy, aby stanovily jasná pravidla chování měst při pořádání referend. "Právní teorie ani praxe přesně neříká, jak se má obec nebo stát chovat v případě, že dojde k požadavku ze strany obyvatel města nebo České republiky," řekl Němec. Proti rozhodnutí podá kasační stížnost a spor hodlá dotáhnout třeba k Ústavnímu soudu.

V referendu obyvatelé města rozhodovali o otázce "Jste pro obnovu historické Vřídelní kolonády architektů F. Fellnera a H. Helmera a pro ukončení oprav havarijního stavu současné Vřídelní kolonády z roku 1975?" I o samotném referendu musel přitom rozhodnout soud. Zastupitelé totiž kvůli části otázky týkající se zastavení havarijních oprav vyhlášení referenda nejprve neschválili.

Při referendu, které se konalo 12. a 13. ledna, hlasovalo jen 33,66 procenta voličů. K platnosti referenda je třeba účast 35 procent. Většina z těch, kdo k referendu přišli, repliku chtěla.

Rozhodnutí soudu znamená, že město může pokračovat v opravách havarijního stavu kolonády ze 70. let 20. století. "V současné chvíli dochází ke stanovení rozsahu nejnutnějších prací k odstranění havarijního stavu tak, aby kolonáda mohla fungovat a byla přístupná veřejnosti v dalších letech a aby plnila distribuci lázeňské vody lázeňským sanatoriím. A zároveň i architekt města, který nastupuje 1. března, má úkol, aby sestavil odborný tým na formulaci architektonické soutěže, která bude připravována paralelně," řekl ČTK primátor města Petr Kulhánek (KOA).
0 komentářů
přidat komentář

Související články