Karlovarská Vřídelní kolonáda se dostává z havarijního stavu

Vložil
ČTK
07.02.2020 14:25
Karlovy Vary


Karlovy Vary – Stavbaři postupně dostávají karlovarskou Vřídelní kolonádu z havarijního stavu. S každou odkrytou konstrukcí se ale objevují nové problémy. Město tak stojí před otázkou, jestli odstranit jen havarijní stav nebo stavbu ze 70. let minulého století opravit do původní podoby, řekl dnes novinářům náměstek primátorky Karlových Varů Petr Bursík (ODS).


"Naše pracovní skupina má mandát k vyřešení havarijního stavu objektu. Teď čekáme, až proběhne výběrové řízení na odstranění stropu a vybetonování nového, vrátí se zpátky mísa a tím pádem je havarijní stav zajištěný. Ale už nová skleněná stěna, nová podlaha, jak bude vypadat mísa, není řešením havarijního stavu, ale jeho důsledků," řekl Bursík.

Vřídelní sál je nyní zaplněn lešením, odstraněny jsou jeho skleněné stěny a zabezpečuje se suterén s technologií jímání vřídelní vody. Po odkrytí střešní konstrukce se navíc zjistilo, že i špice vřídelního sálu je narušena. Snesení skleněných dílů, které jsou uměleckými díly, by stálo asi 320.000 korun, výroba nových by ale přišla miliony korun.

Odstranění havarijního stavu kolonády, která je už skoro čtyři roky částečně uzavřena, má stát zhruba 36,7 milionu korun. Na dokončení nejnutnějších oprav by bylo potřeba dalších asi 3,5 milionu, nové vrty a zajištění řeky Teplé, která pod kolonádou protéká, by stály přes 21 milionů.

Město stojí před rozhodnutím, jestli kolonádu, z níž se do většiny lázeňských domů rozvádí léčivá vřídelní voda, jen provizorně opravit a vypsat architektonickou soutěž na novou kolonádu nebo ji dostat do stavu, kdy by mohla sloužit dalších 15 až 30 let.

Světoznámý výtrysk Vřídla, který je nyní v omezené podobě vyveden před kolonádu, by se do vřídelního sálu mohl podle Bursíka vrátit možná do léta, ale zřejmě jen v provizorní podobě.
0 komentářů
přidat komentář

Související články