Obyvatelé Karlových Varů budou znovu hlasovat o návratu litinové kolonády

Vložil
ČTK
14.12.2022 16:50
Karlovy Vary

Karlovy Vary - Karlovy Vary znovu vypíšou referendum o stavbě repliky dřívější litinové kolonády místo současné Vřídelní kolonády. Aktivistům, kteří za návrat litinové kolonády bojují, se podařilo nasbírat dostatek podpisů pro to, aby město muselo referendum vyhlásit. Konat by se mohlo už při nadcházejících lednových prezidentských volbách. Podle vedení města se ale ani v případě souhlasu voličů se stavbou repliky kolonády moc nezmění, město na ní nemá peníze. Novinářům to dnes řekla primátorka Andrea Pfeffer Ferklová (ANO). O kolonádě se hlasovalo už před pěti lety, referendum tehdy ale nebylo platné, voličů se zúčastnilo málo.


"V rámci rady města byl materiál o vyhlášení referenda. Musím říci, že rada k tomu nepřijala žádné usnesení. Nyní půjde referendum do zastupitelstva a zastupitelstvo musí referendum vyhlásit, protože otázka i podpisy jsou v pořádku. Takže předpokládám, že na úterním zasedání bude referendum vyhlášeno," uvedla Pfeffer Ferklová.

Současná Vřídelní kolonáda byla postavena v 70. letech minulého století ve stylu tehdy oblíbeného brutalismu. Podle řady odpůrců ale nezapadá do vzhledu města. Kvůli havarijnímu stavu muselo město v minulých letech do jejích oprav investovat desítky milionů korun, další možná stovky milionů pak ještě bude potřebovat na další fáze oprav.

Organizátoři referenda odhadovali před pěti lety náklady na stavbu litinové kolonády na 250 až 350 milionů korun. Radnice už tehdy uváděla svůj odhad vyšší než miliardu korun. V současné době by náklady byly ale výrazně vyšší kvůli rostoucím cenám stavebních materiálů i prací.

Podle primátorky sice vedení města záměr referenda respektuje. Karlovy Vary ale podle ní v současné době a ani v dohledné době nebudou mít více než miliardu korun na stavbu takové kolonády. A pokud by se město kvůli stavbě chtělo zadlužit, znamenalo by to zastavení investic a oprav na možná desítky let dopředu, uvedla.

V lednu 2018 hlasovalo v referendu 33,66 procenta voličů, potřeba bylo ale 35 procent. Většina zúčastněných voličů se tehdy vyslovila pro návrat litinové kolonády v podobě z roku 1879.
2 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
opět?
raval
15.12.22 02:37
Luigi
Ludvar
21.12.22 08:32
zobrazit všechny komentáře

Související články