Slévárna Ještědský bronz na Liberecku dokončuje nový vodní prvek pro Brno

Vložil
ČTK
08.06.2023 21:05
Mníšek


Mníšek - Ve slévárně Ještědský bronz v Mníšku na Liberecku dokončují nový vodní prvek pro Dominikánské náměstí v Brně podle návrhu Tomáše Pavlackého a Michaela Gabriela. Bronzová plastika se skládá ze tří různě velkých zploštělých kuželů, připomínajících trychtýře, bude z nich tryskat voda nebo v určitých intervalech mlha. Je to vlastně v nekonečné perspektivě ubíhající vodovodní potrubí, řekl dnes ČTK jeden z autorů, brněnský sochař Tomáš Pavlacký.


Pavlacký pracuje ve své tvorbě s různými 3D technologiemi, a to se odrazilo i v případě vodního prvku pro Dominikánské náměstí. Jednotlivé kužely mají vrstvy, jako by je z bronzu vytiskli na obří 3D tiskárně. "Ale má to i další funkce, je to vodní prvek, je to systém pro vodní trysky, voda bude stříkat pod tlakem na jednu stranu a ten tlak ji vyžene přes vrchní oblouk a po vnější viditelné straně pak bude stékat. A do toho tam bude ještě tryska s vodním mlžením," popsal fungování vodního prvku Pavlacký.

Jednotlivé části bronzové plastiky jsou poskládané z dílů a jsou duté. "Důležitá byla technologie, kterou to šlo zhmotnit z bronzu," řekl výtvarník. Slévárna v Mníšku byla podle Pavlackého nejbližší ověřenou slévárnou, která umí odlévat díly do pískových forem. Model rozřezali, podle jednotlivých částí vytvořili pískové formy a pak vyrobili odlitky. Nejmenší z trychtýřů je tak poskládán a svařen z osmi dílů, ten největší ze zhruba 35. Každý z kuželů pak museli ručně přebrousit a vyleštit do finální podoby.

V Mníšku dnes dokončovali poslední ze tří bronzových částí vodního prvku, svářeči pracovali na největším, přes dva a půl metru vysokém trychtýři, který váží bezmála tunu. Dva menší kužely už jsou hotové, a na jednom z nich dnes dokončovali zelenou patinu. "Trvalo by deset let, než by venku získali takovou patinu, navíc přírodní patina je zrádná, dělá proužky, takhle je to zbarvené už od začátku a rovnoměrně," vysvětlil důvody patinování jednatel slévárny Karel Pour.

Na dokončení díla mají ve slévárně ještě zhruba 12 dnů, už 20. června by měli hotové dílo převážet do Brna. Pak ho čeká instalace na Dominikánském náměstí, které na vodní prvek čeká od dokončení rekonstrukce v roce 2018. Soutěž na vodní prvek totiž vypisoval brněnský magistrát opakovaně, protože původní vítězný návrh se vedení města nelíbil. Pavlacký s Gabrielem vyhráli soutěž o návrh vodního prvku v roce 2021, na jeho dokončení dostali 18 měsíců.

Vodní prvek má zpříjemnit pobyt na náměstí především v parných letních dnech, protože stromy, které tam vysázeli, jsou zatím malé. Jinak náměstí pokrývá souvislá dlažba. Podle Pavlackého by mohlo být dílo v provozu už v první polovině srpna.
0 komentářů
přidat komentář

Související články