Brno hledá novou podobu vodního prvku na Dominikánském náměstí

Vložil
ČTK
15.03.2021 13:00
Brno


Brno – Brno schválilo vyhlášení nové soutěže na podobu vodního prvku na Dominikánském náměstí. Jeho cena nesmí přesáhnout 7,55 milionu korun bez DPH, uvedla v tiskové zprávě Zuzana Gregorová z tiskového oddělení magistrátu. Město už v minulosti soutěž vyhlásilo, radní ale žádný z návrhů nevybrali.


Brno v roce 2018 zrekonstruovalo náměstí za více než 70 milionů korun. Zmizela z něj parkovací místa, naopak se objevily stromy. Na přelomu let 2019 a 2020 se uskutečnila architektonicko-výtvarná soutěž na doplnění náměstí o dva vodní prvky, ale žádný z návrhů neuspěl. Radní proto schválili vyhlášení nové soutěže. "Předmětem soutěže je autorský návrh jednoho vodního prvku pro centrální část Dominikánského náměstí. Návrh musí respektovat význam místa se současnou funkcí shromažďovacího a společenského prostoru před sídlem samosprávy," uvedl primátorčin náměstek Tomáš Koláčný (Pirát). Mezi požadavky na prvek podle něj patří dotváření charakteru místa, chlazení okolí, vzduchu a dlážděného povrchu náměstí v letních měsících včetně vyvolání efektu vodní mlhy. "Může, ale nemusí jít o historickou reflexi původního rybného trhu, který se zde nacházel. Nový vodní prvek musí být každopádně uměleckým dílem, od kterého se očekává vysoká výtvarná úroveň," řekl Koláčný.

Původně se počítalo se dvěma prvky, jedním před kostelem svatého Michala a druhým v centrální části Dominikánského náměstí. Odborná část hodnoticí komise předešlé soutěže se ale nakonec shodla na tom, že na prvek před kostelem není dost prostoru. Radní pak nevybrali žádný z návrhů a uložili odboru kultury přepracovat zadání a vypsat novou soutěž.
0 komentářů
přidat komentář

Související články