Na šéfa EHMK v Plzni se hlásí šest kandidátů

Zdroj
Václav Prokš
Vložil
ČTK
16.05.2013 22:15
Plzeň

Plzeň - Šest kandidátů se zatím přihlásilo do výběrového řízení na nového ředitele projektu Evropské hlavní město kultury (EHMK) 2015. Uzávěrka byla ve středu. Nový šéf obecně prospěšné společnosti Plzeň 2015 by měl být známý do 25. června. Výběrovou komisi tvoří členové správní rady společnosti Plzeň 2015 a tři přizvaní experti, řekla dnes ČTK mluvčí magistrátu Zdeňka Kubalová.
    "Do dnešních 16:00 evidujeme šest přihlášek. V pondělí se uskuteční jednání administrativní skupiny, která zkontroluje povinné náležitosti. Protože jde o dvoukolové výběrové řízení, první jednání komise se uskuteční na začátku a druhé na konci června," uvedl primátor a předseda správní rady společnosti Plzeň 2015 Martin Baxa (ODS).
    Výběrové řízení bylo vyhlášeno na konci března. Nový šéf společnosti Plzeň 2015 by měl nastoupit od července. Očekává se od něj, že projekt EHMK dovede do klíčového roku 2015. Bude rozvíjet a koordinovat program a klíčové projekty, oslovovat sponzory, vytvoří komunikační strategii a koncepci pro cestovní ruch. V čele projektu v lednu skončil Tomáš Froyda, který dal přednost vedení Divadla Alfa. Před ním EMHK řídil Milan Svoboda. Nyní je vedením pověřen Erich Beneš, ředitel Útvaru koordinace evropských projektů města Plzně. Byl jmenován do konce června, což se může prodloužit ještě o týdny, než nastoupí nový ředitel.
    Dva evropští experti, kteří nedávno pro radnici hodnotili stav příprav EHMK, poukázali na slabou efektivitu týmové práce, špatnou komunikaci s veřejností a nejasný program. Současně navrhli několik nutných opatření. Na nového ředitele doporučili vypsat otevřené mezinárodní výběrové řízení.
    Podle Baxy má město na program roku 2015 jistých 16,5 milionu eur (přes 420 milionů Kč), což je asi o třetinu méně, než by potřebovalo. Jde hlavně o městské a státní zdroje z ministerstva kultury. Dalších zhruba 40 milionů korun by mohlo získat od Plzeňského kraje a z evropského přeshraničního programu Cíl 3. Zhruba stejná suma by měla příští rok přijít z EU jako Cena Meliny Mercouriové.
    "Máme desítky konkrétních projektů, na nichž se pracuje. Ty se ale musí sestavit do struktury, která musí respektovat přihlášku. Nějaký návrh máme, ale očekáváme další," uvedl Baxa. Do prázdnin se setká s firmami a podnikateli, tedy možnými sponzory, jimž by představil hlavní body programu v konkrétnější podobě.
0 komentářů
přidat komentář

Související články