Rekonstrukce Ještědu bude podle odhadů stát 400 milionů

Vložil
ČTK
05.02.2011 21:50
Liberec

foto: Emanuel Vejnar
Liberec - Na rekonstrukci Ještědu bude podle odhadů třeba 400 milionů korun. I kdyby Liberecký kraj získal polovinu z EU, nemůže si takovou investici dovolit. Mimo 200 milionů na opravu by musel najít v rozpočtu zhruba 80 milionů na to, aby horský hotel a vysílač koupil od současného majitele, kterým jsou České Radiokomunikace. Dalších 20 milionů by kraj potřeboval na projektovou dokumentaci a na ostatní věci spojené s rekonstrukcí. Dohromady je třeba 300 milionů, tato suma je v současné době bohužel nad finanční možnosti Libereckého kraje, sdělil ČTK hejtman Stanislav Eichler (ČSSD). To je důvod, proč kraj jednání o koupi zastavil.
    O možnostech čerpání evropských dotací z programu ministerstva kultury na obnovu Ještědu jednal v pátek hejtman v Praze s ministrem Jiřím Besserem (TOP 09). "V programu je zhruba miliarda korun, ale je do něj přihlášeno jedenáct projektů. Největší překážkou je fakt, že na projekt rekonstrukce Ještědu se z programu může čerpat pouze 50 procent celkových nákladů," řekl hejtman. Pro kraj je podle něj tak velká spoluúčast příliš velkou zátěží zvlášť v době, kdy je pro něj prioritou obnova silnic zničených loňskými povodněmi. Na jejich obnovu bude třeba více než dvou miliard korun.
    Pro Ještěd, který je od roku 2006 národní kulturní památkou, je tak zřejmě největší šancí nový nájemce, kterého hledají České Radiokomunikace. Jednou z podmínek jsou totiž investice do obnovy unikátní stavby. Radiokomunikace horský hotel a vysílač získaly v roce 2000 za 85 milionů korun. Do objektu v minulosti investovaly přes 20 milionů korun. Stavba dokončená v 70. letech minulého století však potřebuje kompletní rekonstrukci.
    Horský hotel Ještěd je českou stavbou století. Hyperboloid vysoký 94 metrů unikátním způsobem slučuje funkci vysílače, hotelu a restaurace. Základní kámen stavby byl slavnostně položen před 45 lety - v červenci 1966. Jeho autor Karel Hubáček získal za projekt v roce 1969 Perretovu cenu udělovanou Mezinárodní unií architektů. Odborníky i laiky dodnes upoutává způsob, jakým budova dotváří siluetu 1012 metrů vysoké hory. Kraj usiluje o zápis stavby na seznam památek UNESCO.
0 komentářů
přidat komentář

Související články