Zastupitelé Libereckého kraje schválili záměr koupě Ještědu

Zdroj
Leona Vacková
Vložil
ČTK
26.08.2008 18:35
Liberec

Liberec - Zastupitelé Libereckého kraje dnes většinou hlasů schválili záměr koupit horský hotel a vysílač Ještěd, který kraji v dubnu nabídly České radiokomunikace. Technická památka oslavila v červenci 35 let od svého otevření. Kolik za ni kraj zaplatí, bude předmětem dalších jednání. Zůstatková cena na začátku roku byla kolem 72 milionů korun, mezi tím ale radiokomunikace investovaly do objektu další prostředky.
    Zastupitelé z  opoziční komunistické strany či Strany pro otevřenou společnost žádali doplnění informací o odhad nákladů potřebných na rekonstrukci Ještědu a jeho provoz, záměr přesto podpořili. "České radiokomunikace připravily projekt rekonstrukce pláště, na který neúspěšně žádali dotaci z norských fondů za zhruba 70 až 80 milionů korun," řekl náměstek hejtmana Radim Zika, který jednání o koupi vysílače vede. Také interiéry podle něho potřebují opravu, protože ta je podmínkou pro zápis na seznam památek UNESCO. Podle Ziky by odhad nákladů měli zastupitelé dostat v září.
    Horský hotel Ještěd je českou stavbou století. Hyperboloid vysoký 94 metrů unikátním způsobem slučuje funkci vysílače, hotelu a restaurace. Veřejnosti slouží od 9. července 1973 a jeho autor Karel Hubáček získal za projekt v roce 1969 Perretovu cenu udělovanou Mezinárodní unií architektů. Porota tehdy uvedla, že dílo vyniká jasností a šťastnou harmonií, s  níž se pojí s okolní krajinou. Odborníky i laiky dodnes upoutává způsob, jakým budova dotváří siluetu 1012 metrů vysoké hory. Stavba ale nutně potřebuje rekonstrukci, chybí jí napojení na kanalizaci. "Za deštivého počasí plášť netěsní a dovnitř zatéká," dodal Zika.
    České radiokomunikace, které Ještěd získaly v roce 2000 za 85 milionů korun, do objektu investovaly přes 20 milionů korun. Na další investice nemají. Proto v dubnu nabídly Ještěd nejen kraji, ale také městu Liberci. To ale zájem nemělo. Přesto i v digitálním vysílání počítají České radiokomunikace s využitím Ještědu pro pokrytí Libereckého kraje, který je velmi členitý. ČTK to již dříve řekl mluvčí společnosti Kamil Chalupa. Podmínkou prodeje a rekonstrukce je proto zachování přístupu k vysílacím a telekomunikačním technologiím.
0 komentářů
přidat komentář

Související články