Jednání o koupi Ještědu opět uvázla na mrtvém bodě

Zdroj
Leona Vacková
Vložil
ČTK
29.07.2010 18:25
Liberec

Liberec - Jednání Libereckého kraje s Českými Radiokomunikacemi (ČRa) o koupi horského hotelu a vysílače Ještěd opět uvázla na mrtvém bodě. V současné době, kdy se projevují snížené příjmy rozpočtu Libereckého kraje, nelze o koupi uvažovat, řekl dnes ČTK liberecký hejtman Stanislav Eichler (ČSSD). Jednalo se sice o splátkách a padly i návrhy si na Ještěd půjčit, ani to však podle něj není řešení. V tuto chvíli si kraj kvůli napjatému rozpočtu nemůže dovolit ani opravu Ještědu, dodal hejtman.
Horský hotel Ještěd je českou stavbou století. Hyperboloid vysoký 94 metrů unikátním způsobem slučuje funkci vysílače, hotelu a restaurace. Základní kámen stavby byl slavnostně položen před 44 lety - 30. července 1966. Jeho autor Karel Hubáček získal za projekt v roce 1969 Perretovu cenu udělovanou Mezinárodní unií architektů. Odborníky i laiky dodnes upoutává způsob, jakým budova dotváří siluetu 1012 metrů vysoké hory. Kraj usiluje o zápis stavby na seznam památek UNESCO, věž ale nutně potřebuje kompletní rekonstrukci.
    Ještěd vlastní České Radiokomunikace, které ho získaly v roce 2000 za 85 milionů korun. Do objektu v minulosti investovaly přes 20 milionů korun, dalších několik desítek milionů stála loni výměna dvacetimetrové antény, která zajistí přenos digitálního signálu na severovýchodě Čech. Stavba je od roku 2006 národní kulturní památkou. O odkoupení Ještědu začala před více než dvěma lety jednat předchozí krajská reprezentace. "Kupní cena, kterou vyjednala, není ale nyní příliš přijatelná," tvrdí Eichler.
    Podle bývalého náměstka pro ekonomiku Karla Dolejšího se tehdejší vedení dohodlo s ČRa na ceně zhruba 80 milionů korun, což odpovídalo zůstatkové ceně objektu. "Na koupi Ještědu bylo v rozpočtu pro novou reprezentaci připraveno 100 milionů, protože jsme počítali s tím, že nějaké opravy začnou bezprostředně po odkoupení a pak se bude žádat o evropské dotace," řekl dnes ČTK Dolejší.
    Peníze, které byly v rozpočtu na nákup Ještědu připraveny, ale nové vedení kraje použilo už loni na předfinancování rekonstrukcí krajských silnic, jež získaly dotace z Regionálního operačního programu. "Slibovali, že peníze na účet kraje vrátí, zatím se to ale nestalo," řekl ČTK bývalý náměstek hejtmana, dnes opoziční zastupitel Radim Zika (ODS). Obává se o další osud unikátní stavby, která nutně potřebuje rekonstrukci. Bez ní nebude možné udržet v chodu hotel a restauraci, a může se tak stát, že stavba bude sloužit jen jako vysílač.
    Náklady na rekonstrukci památky se odhadují na 350 milionů korun a Liberecký kraj by je chtěl získat z evropských fondů. Už loni žádal ministerstvo kultury o dotaci z Integrovaného operačního programu. Žádost ale byla vyřazena. "Nebyla dobře připravená, měli jsme na to málo času," přiznala dnes ČTK náměstkyně Libereckého kraje pro kulturu Lidie Vajnerová (SOS).
    V současné době se podle ní pracuje na přípravě nové žádosti, kterou chce kraj předložit v další výzvě, která končí 21. září. "Teprve, když bude jasné, že dostaneme peníze na opravu, jsou kolegové v radě kraje ochotni hledat peníze na koupi či pronájem Ještědu," dodala Vajnerová.
0 komentářů
přidat komentář

Související články