České radiokomunikace zvažují prodej vysílače na Ještědu

Vložil
ČTK
24.04.2006 10:50
Liberec

Liberec - Dominanta Libereckého kraje a národní kulturní památka na Ještědu má před sebou značně nejistou budoucnost. Nynější majitel - České radiokomunikace - nevyloučil prodej. Horský hotel a vysílač na Ještědu nebude totiž za pár let možná sloužit tomu, k čemu byl postaven: šíření rozhlasového a televizního vysílání. Důvodem je postupná digitalizace rozhlasu a televize. Informuje o tom dnešní liberecká příloha Mladé fronty Dnes (MfD).

"Domníváme se, že televizní vysílání v digitální formě bude z Ještědu pokračovat, otázkou je v jakém rozsahu a s jakou intenzitou," řekl deníku ředitel úseku vysílacích služeb Martin Roztočil. Radiokomunikace potvrdily, že si dokáží představit variantu, kdy při omezení provozu budou na Ještědu jen v nájmu. Zatím ale Ještěd na prodej není. Více o jeho budoucnosti napoví podzimní konference, kde se budou schvalovat kmitočty.
O osudu vysílače už s ředitelem Českých radiokomunikací jednali hejtman Libereckého kraje Petr Skokan a primátor Liberce Jiří Kittner. Budova totiž potřebuje nákladnou rekonstrukci, kterou horský hotel a restaurace rozhodně nezaplatí. Nabízí se varianta, že by stavbu koupil například kraj nebo Liberec. "Město ho určitě nekoupí, dost velkým soustem pro nás bude oprava městských lázní," řekl Kittner. Opatrně se vyjadřuje také hejtman. "Otázka je, kde peníze vzít," podotkl Skokan, který se netají obavami o budoucnost unikátní stavby architekta Karla Hubáčka.
České radiokomunikace koupily Ještěd v roce 2000 za 85 milionů korun. Příchod silného investora byl pro vysílač, který doplatil na špatnou privatizaci, spásou. Firma do obnovy investovala přes 30 milionů korun. Ještěd ale potřebuje stamiliony. Nejen do rekonstrukce interiéru, která by umožnila zápis na seznam památek UNESCO. Podle nových zákonů je třeba Ještěd napojit na nejbližší kanalizaci, tedy až do Liberce.
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Ještěd jako vysílač
Josef Ježek
28.11.06 08:25
zobrazit všechny komentáře

Související články