Radiokomunikace už nebudou potřebovat vysílač Ještěd

Vložil
ČTK
24.11.2006 14:05
Liberec

Liberec - Nejznámější český vysílač na Ještědu není na seznamu vysílačů, ze kterých se bude šířit digitální signál. Unikátní stavba, za kterou architekt Karel Hubáček sklízí obdiv po celém světě, a jež má šanci dostat se pod ochranu UNESCO, tak přijde o jednu ze svých hlavních funkcí. Vedení Libereckého kraje se proto obává o její další osud, uvádí dnešní liberecká příloha Mladé fronty Dnes (MfD).

    Signál z Ještědu má skončit v červnu 2009. "Ještěd tím ekonomicky oslabí, to je jisté," řekl deníku liberecký hejtman Petr Skokan. Pro Radiokomunikace, které objekt vlastní, se tak po roce 2009 může stát horský hotel a vysílač nadbytečným majetkem. Už v minulosti zazněly hlasy, že Radiokomunikace by se nejradši objektu zapsaného na seznamu národních kulturních památek zbavily.
    Situaci podle MfD ještě zkomplikoval ve čtvrtek oznámený prodej Radiokomunikací společnostem Lehman Brothers Holdings Inc. a Mid Europa Partners. "Je otázkou, zda pro nové majitele nebude Ještěd jen účetní položkou, kterou kdykoliv prodají," netají se obavami o budoucnost unikátní stavby Skokan. Z Radiokomunikací se kvůli změně majitele nechtěl k budoucnosti stavby nikdo vyjádřit.
    Radiokomunikace přitom zahájily přípravu projektu postupné opravy více než 30 let starého vysílače. Na částečnou opravu chtějí získat peníze z takzvaných norských fondů. S krajem už sepsaly smlouvu o spolupráci. Ještěd potřebuje rozsáhlé investice do oprav, některé zdroje mluví až o čtvrt miliardě korun. Potřeba je například postavit čističku, velkou sumu by mělo spolknout i vybavení původním nábytkem navrženým speciálně pro Ještěd.
0 komentářů
přidat komentář

Související články