Rekonstrukce Chrámu sv. Bartoloměje v Kolíně se o měsíce opozdí

Vložil
ČTK
22.05.2017 18:40
Kolín

Kolín - Začátek rekonstrukce Chrámu svatého Bartoloměje a jeho okolí se přesouvá na přelom léta a podzimu. Původně měly práce začít na jaře. Za zdržení může podle kolínského starosty Víta Rakušana (STAN) řada nedořešených technikálií, které ale podle jeho slov neohrožují dotaci 90 milionů korun přiznanou Kolínu letos v lednu. Dotace pokryje 90 procent nákladů. Opravy mají trvat zhruba 1,5 roku.


"Možná z těch praktických důvodů je lépe, že v době Kmochova Kolína, kdy se část programu v Bartoloměji koná, ještě ta rekonstrukce nezačala," komentoval zpoždění Rakušan. Kmochův Kolín je mezinárodní festival dechových orchestrů, který Kolín každoročně hostí. Letos se koná v termínu 9. až 11. června.

Město nechá kolem chrámu vyměnit dlažbu, veřejné osvětlení, doplní mobiliář a důkladně zrekonstruuje budovy zvonice, kostnice a staré školy. Zásadní podle místostarosty Kolína Michaela Kašpara (STAN) je, že projekt byl vypracován pro celé okolí chrámu. Do opravené budovy staré školy bude umístěna replika třídy z 18. století.

Nad rámec projektu a dotace město nechá revitalizovat parkány pokryté zelení a vybuduje nový vstup, a to pomocí točitého schodiště z ulice Politických vězňů. "Zelené parkány už nejsou součástí kulturní památky, proto se na ně dotace ani nemůže vztahovat," řekl již dříve Kašpar. Náklady na opravu parkánů a vybudování nového průchodu se podle Kašpara odhadují na šest až sedm milionů korun.

Chrám svatého Bartoloměje v Kolíně je významnou gotickou sakrální stavbou. Vybudován byl ve druhé polovině 13. století ve formách rané gotiky. Z této stavební fáze se dochovalo trojlodí s dvojicí osmibokých západních věží. Ve 14. století pak Petr Parléř postavil zcela nový, vysoký, katedrální chór s věncem kaplí. Na začátku 16. století byla přistavěna zvonice. Kostel je na seznamu národních kulturních památek.
0 komentářů
přidat komentář

Související články