Praha upraví Rohanský ostrov, bude bránit proti povodním

Zdroj
Karel Čapek
Vložil
ČTK
22.04.2014 20:30
Praha

Praha - Praha upraví oblast Rohanského ostrova v Karlíně. V místech bývalého průmyslového areálu vznikne oddychová zóna s pěšinami, lavičkami, tůněmi nebo dřevěným molem. Oblast bude sloužit také k zadržení vody při povodních. Praha za úpravy zaplatí asi 170 milionů korun bez DPH. Vyplývá to z usnesení rady a z vypsání veřejné zakázky na dodavatele stavby, zjistila ČTK.
    Úpravy oblasti město rozdělilo na dvě zakázky, první z nich má hodnotu 150 milionů, druhá 20 milionů korun bez DPH. Jejich cílem je vytěžením terénu vytvořit zónu pro oddych a rekreaci. U Vltavy by tak vznikl poldr, který by mohl sloužit i v boji proti povodním.
    "Takto řešené území vytváří tedy zároveň prostor k oddychu a rekreaci, retenční prostor při velkých vodách a zajímavý, biologicky hodnotný krajinný prvek jako domovské prostředí velké řady živočichů prakticky ve středu města," uvádí se v důvodově zprávě, kterou měli k dispozici radní hlavního města při schvalování vyhlášení zakázky.
    Odtěženo by mělo být asi 190.000 kubických metrů zeminy. Kolem Rohanského ostrova tak bude vytvořeno koryto a tůně. "Úpravou terénu bude vytvořen retenční prostor o objemu 80.000 m³, což odpovídá dvacetileté vodě," dodává dokument.
    Praha již má na zaplacení prací připraveny peníze, počítá zároveň s příspěvkem z fondů Evropské unie za zhruba 100 milionů korun. Po dokončení odtěžení zeminy z oblasti by měla následovat druhá etapa, během které budou v oblasti vybudovány cesty pro chodce, lavičky, odpadové koše, stojany na kola a hřiště pro děti nebo lezecká stěna. Vzniknout by také mělo dřevěné molo "ke krátkodobému pobytu návštěvníků zajišťující zajímavý bližší kontakt s vodou". I na tuto část chce Praha čerpat z fondů EU.
    Praha již na první etapu úprav Rohanského nábřeží vypsala veřejnou zakázku. Firmy se mohou hlásit do poloviny června. Magistrát předpokládá, že stavební práce budou trvat rok a půl. Výběrové řízení je uveřejněno na serveru veřejných zakázek.
0 komentářů
přidat komentář

Související články