Obnova Václavského náměstí začne od Můstku směrem nahoru

Vložil
ČTK
17.04.2015 13:00
Praha

Cigler Marani Architects, s.r.o.

Cigler Marani Architects, revitalizace Václavského náměstí, 2005 soutěžní návrh 1. cena, 2012 územní rozhodnutí (I. fáze, úsek Na příkopě – Vodičkova)

Praha - Revitalizace Václavského náměstí začne v první fázi mezi Můstkem a tramvajovou tratí mezi Vodičkovou a Jindřišskou ulicí. Náklady by měly být zhruba 150 až 250 milionů korun. Na setkání s novináři to řekl radní Jan Wolf (Trojkoalice /KDU-ČSL). Kdy práce začnou, ale není zatím jasné.

    "V dolní části je kompletně hotova infrastruktura, to znamená včetně kolektorů, které v horní části nejsou, proto začneme od spodní části. Nyní čekáme, až dopravní podnik dokončí výtah ze stanice metra Můstek. Teprve potom se dá vůbec začít řešit úprava náměstí," řekl Wolf.
    Město chce postupovat podle návrhu, který již před asi 10 lety vytvořila, a vyhrála s ním výběrové řízení, architektonická kancelář Cigler-Marani. Ta počítá mimo jiné s tím, že z náměstí by měly zmizet záhony a plocha náměstí by měla být v jedné rovině.
    S obnovou Václavského náměstí chce vedení Prahy začít už tím, že budou opraveny lavičky. Na náměstí jich je zhruba 80 a podobu každé z nich by měl zpracovat buď již renomovaný umělec, nebo některý ze studentů uměleckých škol. "Samozřejmě to nebude bez pravidel, ta budou dána, ale jinak budou mít umělci takzvaně volnou ruku," řekl Wolf.
    Náklady na obnovu spodní části náměstí by se měly pohybovat okolo 200 milionů korun. Přesná částka ale vzejde až z výběrového řízení. Kdy se s přestavbou začne, není jasné. "Rádi bychom, v uvozovkách, střihli pásku," řekl Wolf. Další komunální volby budou v Praze v roce 2018.
    O opravě Václavského náměstí se mluví již řadu let. Projekt přestavby vypracovala již v roce 2005 společnost Cigler Marani Architects. Vedení Prahy například zvažovalo, zda na náměstí opět nepřivede tramvaje. Tento nápad ale stále odmítá Praha 1.
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
bravo
ja
18.04.15 09:51
zobrazit všechny komentáře

Související články