Noc kostelů otevře přes 1400 chrámů, kaplí a modliteben

Vložil
ČTK
25.05.2018 08:55
Praha


Praha - Více než 1400 kostelů bude v celé zemi dnes večer a v noci otevřeno, aby se zapojily do dalšího ročníku Noci kostelů. Připraveno je celkem 6440 programů, na návštěvníky čekají koncerty, workshopy, přednášky a komentované prohlídky bohoslužebných prostor. Zájemci si mohou vybrat i z netradiční nabídky, mezi kterou patří ochutnávky mešních vín, prohlídky zvonic, varhanních kůrů a dalších míst, kam se obvykle nedostanou. Součástí jsou také programy pro děti.


V pražské arcidiecézi přivítá návštěvníky přes 300 otevřených kostelů, kaplí a modliteben. Připraven je houslový koncert Jaroslava Svěceného v katedrále sv. Víta, ikonografický workshop v katedrálním chrámě sv. Cyrila a Metoděje v Praze 2 nebo provedení skladby Leoše Janáčka Otče náš spolu se scénickými obrazy k jednotlivým částem v podání Libockého sboru v kostele sv. Fabiána a Šebestiána v Praze 6 - Liboci.

V Brně čeká návštěvníky například jízda šaliny Noci kostelů 2018, při níž budou uvnitř s cestujícími rozmlouvat režiséři, pedagogové a herci Jiří Strach a Zdeněk Černín či biskup CČSH Juraj Doval. Ve Vranově u Brna lákají návštěvníky na komentované prohlídky lichtenštejnské hrobky nebo videomapping. Průřez celým Santiniho dílem formou 3D vizualizace bude možné zhlédnout v Herálci na Žďársku.

V královéhradecké diecézi připravili zážitkovou hru Zachraňte Kateřinu! věnovanou světici, jejíž kult podporoval i Karel IV. Na jméno sv. Kateřiny bylo v Čechách založeno šest desítek kostelů. V Hradci Králové připravili také dvě cyklotrasy s pěti a šesti zastávkami na sakrálních místech.

V litoměřické diecézi připravili dopolední programy pro školy. Na území diecéze patří k letošním zajímavostem kostel v Žibřidicích, který bude zpřístupněn veřejnosti poprvé po 60 letech; v Kamenickém Šenově by mělo v kostele Narození sv. Jana Křtitele zaplát 300 svíček k narozeninám, stavba letos slaví 300 let.

V Liberci bude v kostele sv. Antonína Velikého unikátní výstava ostatků svatých křesťanského starověku a v kostele sv. Antonína Paduánského si budou moci zájemci prohlédnout nově vybudovanou kapli zasvěcenou stigmatizaci sv. Františka, která není běžně přístupná.

V roce 2005 se konala první Noc kostelů ve Vídni. V roce 2009 překročila hranice a poprvé se konala v České republice. V roce 2010 se již otevřely kostely a modlitebny v celé České republice, v roce 2011 poprvé také na Slovensku a od roku 2012 se Noc kostelů koná v Estonsku. V roce 2016 byla první Noc kostelů ve Švýcarsku.

Do prvního ročníku Noci kostelů se v ČR v roce 2009 zapojilo 25 kostelů v brněnské a devět kostelů v plzeňské diecézi. V posledních letech se každoročně zapojuje na 1400 kostelů a modliteben Zájem bývá pravidelně velký a každoročně se pohybuje kolem 450.000 návštěvnických vstupů.
0 komentářů
přidat komentář

Související články