NGP hledá možnost účasti na benátském bienále i při opravě pavilonu

Vložil
ČTK
14.03.2022 18:25
Praha

Otakar Novotný


Praha – Národní galerie Praha pořádá 17. března veřejnou diskusi k prezentaci České republiky na bienále architektury v Benátkách. ČTK to sdělila mluvčí galerie Eva Sochorová. Bienále architektury se má v italském městě konat příští rok, střídá se s bienále výtvarného umění. Také benátské bienále postihla pandemie nemoci covid-19, před dvěma lety bylo zrušeno, a přehlídky se tak posunuly. Československý pavilon, kde se v prezentaci střídá česká a slovenská strana, se navíc rekonstruuje. Diskuse má také hledat cesty, jak českou účast připravit, když pavilon není k dispozici.


Odborníci Imro Vaško, Karolína Vránková, Petra Hlaváčková a Helena Huber Doudová budou ve čtvrtek ve Veletržním paláci od 18:00 diskutovat o české účasti na bienále architektury, které se uskuteční od 20. května do 20. listopadu 2023. Diskuse je veřejná a bude streamována prostřednictvím sociálních sítí NGP. Moderovat ji bude architektka Yvette Vašourková a výstupy z diskuse mají sloužit pro přípravu soutěže, ze které vzejde projekt, kterým bude v příštím roce Česká republika zastoupena.

Československý pavilon patří k nejstarším v benátských zahradách, postavil ho v roce 1925 Otakar Novotný. Od rozdělení Československa se Česko v přípravě expozice v pavilonu střídá se Slovenskem. Obě země ho spravují společně. Investiční náklady si NGP a Slovenská národní galerie dělí v poměru dvě ku jedné, provozní náklady pak na polovinu. Benátské bienále výtvarného umění přiláká vždy přes půl milionu mezinárodních návštěvníků. Poprvé se konalo v roce 1885.

Bienále výtvarného umění se konalo vždy v lichém roce, v sudém pak bienále architektury. Výtvarné se naposledy konalo v roce 2019, v československém pavilonu expozici zajišťovala česká strana, která pro pavilon vybrala práce Stanislava Kolíbala. V létě ale pavilon výrazně poničila bouře a již tak zchátralá stavba si vyžádala rekonstrukci, která zatím pokračuje.

V roce 2020 bylo bienále kvůli pandemii zrušeno, loni se v upraveném režimu konalo bienále architektury. Letos v dubnu začne bienále výtvarné; loňský i letošní rok jsou pro československou prezentaci v gesci slovenské strany. Protože v příštím roce, kdy se má konat bienále architektury, nebude ještě československý pavilon po rekonstrukci, hledá Národní galerie Praha alternativní možnosti prezentace.
0 komentářů
přidat komentář

Související články