Mělník dokončil obnovu náměstí Míru se středověkou studnou

Zdroj
Tomáš Jůnek
Vložil
ČTK
22.05.2012 21:40
Mělník

Mělník - Mělník dnes dokončil revitalizaci historického náměstí Míru. Projekt za 24,4 milionu korun získal nominaci v soutěži Stavba roku Středočeského kraje. Idea návrhu a nakonec i současné podoby vycházela ze středověké studny uprostřed náměstí, řekla dnes ČTK architektka a autorka Petra Zajíčková.

    "Koncept vznikl již v roce 2006 a od té doby se držel beze změn. Studna je hlavní prvek, z něhož vychází řešení dlažby. Kruhy zobrazují kruhy na hladině, které se rozbíhají od centra," upřesnila. Studna o průměru 4,5 a hloubce 54 metrů pochází z doby vzniku města ve 13. století a byla jediným zdrojem vody pro obyvatele.
    Studnu se z technických důvodů nepodařilo otevřít, na dlažbě je ale zobrazen její vnější i vnitřní průměr. Původní vstup kryje bronzový prstenec se skleněnou deskou uvnitř. Z velké části byla dle autorky využita i původní dlažba. Barevnou kombinací kostek vznikly kromě kružnic i paprsky ke středu náměstí viditelné na okružní ulici a vlnová vazba směřující ke kašně. Náměstí je doplněno novými kovovými lavicemi a stromy, upraven byl systém parkování i osvětlení náměstí a podloubí.
    "Obnovou došlo ke skloubení výjimečnosti náměstí v podobě renesančních domů a moderního pojetí prostoru pro setkávání lidí," řekl starosta Ctirad Mikeš (ČSSD). Město podle něj dosáhlo v tendru ceny výrazně nižší, než byl původní předpoklad zhruba 35 milionů. Dotace z evropských fondů uhradila 16,1 milionu korun, uznatelné náklady činily 22,5 milionu.
    Revitalizaci v minulosti kritizovali zastupitelé z řad sdružení nezávislých a TOP 09, podle nich se měla také opravit fasáda budovy bývalého okresního úřadu. S nevolí některých obyvatel města a opozičních politiků se setkala i podoba lamp.
0 komentářů
přidat komentář

Související články