Kraj připravuje stavbu nemocnice v Moravské Třebové

Vložil
ČTK
07.05.2018 08:00
Moravská Třebová


Moravská Třebová - Nemocnice následné péče v Moravské Třebové na Svitavsku, kterou kraj plánuje postavit, bude stát okolo 150 milionů korun. Hotová by měla být do roku 2020. Její součástí bude výjezdová stanice záchranné služby. ČTK to dnes řekl hejtman Martin Netolický (ČSSD). Kraj odmítl odkup stávající budovy, kterou si pronajímá od soukromé firmy. Podle hejtmanství byla cena trojnásobně vyšší než krajem zadaný znalecký posudek.


"Výstavba nové moderní zdravotnické budovy, která odpovídá 21. století, je pro nás v současné době jednoznačnou prioritou. Finanční krytí této částky očekáváme v letech 2019 a 2020 v kombinaci vlastních zdrojů kraje a úvěru,"
řekl hejtman.

Kraj nyní jedná s městem o převodu pozemku, na kterém budova bude stát. Současně převezme budovu polikliniky, která na pozemku rovněž stojí. Na pozemku byla dřív i budova bývalého dětského oddělení. Město pro ni nenašlo za více než deset let využití a zbouralo ji.

"Chceme mít jistotu, že pokud bezúplatně převedeme budovu polikliniky a pozemek, tak v těchto prostorách skutečně vznikne zařízení pro zdravotnické a sociální služby. Proto nyní řešíme s krajem vzájemné kompenzace a záruky,"
řekl starosta Miloš Izák (ČSSD).

Nová nemocnice bude mít 90 lůžek následné péče, o deset víc než nyní. Součástí projektu jsou stravovací provoz, rehabilitace, biochemická laboratoř a stanoviště záchranné služby včetně stání pro sanitní vozy.

"Město o své zdravotnické zařízení nepřijde, naopak jej posuneme na mnohem vyšší úroveň. Navíc bude provozovatel a vlastník budov pouze jeden, a tím bude Pardubický kraj," řekl krajský radní Ladislav Valtr (ODS).

Hejtmanství provozuje nemocnici v pronajatých objektech. Tři majitelé firmy, která vlastní nemocniční objekty, jsou zároveň zaměstnanci nemocnice, a to už od roku 1994. Jde o nedokončenou privatizaci. Město ji po čase zastavilo, místo toho vstoupilo s fyzickými osobami do komanditní společnosti. Později svůj podíl prodalo. Majitelé nemocnice již dříve uvedli, že nechtějí jednání s krajem komentovat.

Podle vyjádření kraje majitelé disponují posudkem, který ocenil nemovitosti a movitosti až na 80 milionů korun. Kraj má dva posudky, jež ohodnotily majetek maximálně na 26 milionů korun. Navíc podle hejtmana bude nutné objekty opravit, což by si vyžádalo další desítky milionů.
0 komentářů
přidat komentář

Související články