Výstavba nemocnice v Moravské Třebové se opožďuje

Vložil
ČTK
06.08.2019 18:35
Moravská Třebová


Moravská Třebová - Výstavba nemocnice následné péče v Moravské Třebové na Svitavsku nabírá mírný skluz. Původně Pardubický kraj předpokládal, že stavbu zahájí letos na podzim, nyní to vypadá na jaro příštího roku. Na vině jsou úpravy stavební dokumentace, jejichž smyslem je udržení ceny pod stanoveným limitem zhruba 300 milionů korun s DPH včetně technologií, řekl ČTK hejtman Martin Netolický (ČSSD).


"Na straně projekční kanceláře nedošlo k vzájemnému porozumění, což vedlo k věcem, které jsme si neobjednávali a celou stavbu prodražovaly," uvedl Netolický. Jako příklad uvádí střešní zahradu a terasy, které pro nemocnici nejsou nezbytné, některé použité materiály nebo náhrada nákladné klimatizace a rekuperace. Proti původním předpokladům stavbu prodraží komplikované založení stavby způsobené horšími geologickými podmínkami.

"Problém je v soutěžení zakázek na cenu. Ten, kdo nám připravil studii a přípravu projektu, se liší od vysoutěženého projektanta," řekl Netolický. Projekční kancelář podle něj už na žádost hejtmanství vyměnila hlavního projektanta.

Součástí projektu je kromě samotné nemocnice s 90 lůžky následné péče také stravovací provoz, rehabilitace a biochemická laboratoř. Zároveň v objektu bude stanoviště záchranné služby včetně stání pro sanitní vozy. Dokončení stavby Netolický předpokládá asi v polovině roku 2021.

Kraj provozuje nemocnici v pronajatých objektech. Tři majitelé firmy, která je vlastní, jsou zároveň zaměstnanci nemocnice, a to už od roku 1994. Privatizaci budov město v 90. letech zastavilo, místo toho vstoupilo s fyzickými osobami do komanditní společnosti a později svůj podíl prodalo. Na odkoupení současné budovy se kraj nedohodl se soukromými vlastníky, cena byla příliš vysoká.

Nemocnice bude stát na místě budovy bývalého oddělení dětské nemocnice, kterou Moravská Třebová zbourala. Pozemek město kraji darovalo. Kraj po dokončení nové nemocnice původní zařízení opustí. Do té doby se hejtmanství dohodlo na nájmu za zvýhodněných podmínek.
0 komentářů
přidat komentář

Související články