Když Brno nezíská dotaci na atletickou halu, stavět by ji podle primátorky nemělo

Vložil
ČTK
12.04.2022 18:05
Brno


Brno – Pokud Brno nedostane od státu 300 milionů na stavbu atletické haly, stavět by ji nemělo. ČTK a Českému rozhlasu Brno to dnes řekla primátorka Markéta Vaňková (ODS) v reakci na to, že Národní sportovní agentura zastavila řízení o udělení dotace. Atletická hala má vzniknout zhruba za miliardu u univerzitního kampusu. Měla by 2200 míst pro diváky a 170 parkovacích míst.


Agentura zastavila řízení minulý týden. Její mluvčí Jakub Večerka uvedl, že město uzav- řelo závazek se zhotovitelem, tedy byla podepsaná smlouva. "Na jednu stranu mám za to, že odůvodnění agentury je obecně správné, protože se předpokládá, že by neměla být před poskytnutím dotace uzavřena smlouva se zhotovitelem, což v tomto případě je. Na druhou stranu máme právní rozbory, které hovoří o případech, že by se žádosti měly posuzovat individuálně a smouva může být uzavřena předem," řekla Vaňková.

U atletické haly je platné povolení a podepsaná smlouva se zhotovitelem, který by mohl začít stavět. "Ve smlouvě není, že zakázka proběhne jen za předpokladu udělení dotace. Tudíž tam není ten motivační účinek a vypadá to, jako bychom tu dotaci nepotřebovali, protože už máme smlouvu se zhotovitelem a zavázali jsme se mu zaplatit určitou čátku," uvedla Vaňková. Právě to je podle ní hlavní důvod, proč město obdrželo příslib dotace na stavbu multifunkční haly na výstavišti odhadem za čtyři miliardy, kde ještě není podepsaná smlouva.

Hladík v pondělí uvedl, že navrhne podání správní žaloby a že by se atletická hala měla postavit. Podle primátorky by při správní žalobě soud rozhodoval o tom, zda je rozhodnutí agentury založeno na správných právních argumentech. "To nám ovšem neřeší problém s poskytnutím dotace. Soud nemůže rozhodnout, že by Národní sportovní agentura měla dát na halu peníze. Není to civilní řízení," řekla Vaňková, která je právnička a věnovala se mimo jiné i správnímu právu.

Vaňková uvedla, že město bude muset rozhodnout o atletické hale v nejbližších dnech. "Můj osobní názor je ale konstantní, že pokud jsme od státu nedostali částku 300 milionů korun, tak bychom stavět neměli," dodala Vaňková.
0 komentářů
přidat komentář

Související články