Brno nezažaluje sportovní agenturu kvůli neudělení dotace na atletickou halu

Vložil
ČTK
26.05.2022 18:10
Brno

Bohunice


Brno – Brno nebude žalovat Národní sportovní agenturu kvůli neudělení dotace na stavbu atletické haly u univerzitního kampusu. Podle primátorky by i v případě žaloby soud nerozhodl, zda Brnu dotace náleží, nebo ne. Navíc si primátorka myslí, že by Brno dotaci nejspíš ani tak nezískalo. Hala s 2200 místy pro diváky zhruba za miliardu měla vzniknout naproti Fakultě sportovních studií Masarykovy univerzity. Město od agentury žádalo dotaci 300 milionů korun.


Rada přijala usnesení, že nesouhlasí s podáním správní žaloby. Na rozhodnutí upozornil Český rozhlas Brno. "Protože se jedná o nenárokovou dotaci, soud by se nezabýval tím, zda nám dotace náleží, nebo ne. Řešil by pouze to, jestli žadatel nebyl nějak diskriminován," uvedla primátorka Vaňková.

Pokud by město se žalobou uspělo, dosáhlo by podle ní jen vrácení věci agentuře k dalšímu řízení. "Navíc je zřejmé, že ani tak bychom pravděpodobně dotaci nezískali. To by totiž agentura nejdřív musela změnit rozhodovací praxi, kdy uzavření smlouvy se zhotovitelem před podáním žádosti o dotaci posuzuje tak, že není naplněn motivační účinek a že se jedná o veřejnou podporu neslučitelnou s vnitřním trhem Evropské unie," řekla Vaňková.

Agentura zastavila řízení o udělení dotace a uvedla, že město už podepsalo smlouvu se zhotovitelem. V Brně se proto začalo uvnitř koalice mluvit o možném podání správní žaloby, k čemuž se ale vedení města nakonec nepřiklonilo. Naopak rozhodlo o tom, že po čtyřech letech smlouva na stavbu haly zanikne. Původně měla hala stát 800 milionů, s ohledem na nárůst cen stavebních materiálů ale firma požadovala navýšení částky o 200 milionů. Proto radní rozhodli o zániku. Podle Vaňkové ale město nechce projekt ukončit a bude usilovat o prodloužení již vydaného stavebního povolení.
0 komentářů
přidat komentář

Související články