Jurkovičova vila nabídne návštěvníkům i studovnu s 1200 dokumenty

Vložil
ČTK
24.03.2011 17:50
Brno

Dušan Samo Jurkovič

Brno - Vzácná Jurkovičova vila, která se v Brně v dubnu po celkové rekonstrukci otevře veřejnosti, návštěvníkům nabídne i možnost využít badatelnu s přístupem k asi 1200 dokumentům o slavném architektovi a prvnímu majiteli vily Dušanu Jurkovičovi. Dokumenty Moravské galerie, která je majitelem vily a investovala do ní celkem 45 milionů, pocházejí ze špatně dostupných archivů na Slovensku. Novinářům to dnes sdělila kurátorka galerie Martina Lehmannová.

    "Návštěvníci, kterým nebude stačit výklad, se mohou podrobnosti dovědět ve studovně," uvedla. Podle ní pracovníci galerie naskenovali až 1200 dokumentů s podrobnostmi o Jurkovičově (1868 - 1947) životě a dílu.
    Jurkovičova vila, která hostí stálou expozici a bude hostit i krátkodobé výstavy, chce být vstřícná k návštěvníkům i v dalších směrech: je do ní bezbariérový přístup a lidé si mohou většinu nábytku osahat nebo do něj usednout. "Doporučujeme dotýkat se předmětů," uvedla Lehmannová. Podle Patra Všetečky, architekta obnovy vily, která se opravovala od roku 2009 do konce loňského roku, je v objektu i výtah usnadňující pohyb handicapovaným. Výtahová šachta byla vystavěna na místě dvou místností, které v minulosti složily pouze pro provoz vily, a nebyly důležité pro připomínku Jurkovičova stylu.
    Podle Všetečky se tým restaurátorů a architektů při obnově vyrovnával především s výzvou, jak přistoupit k opravě vily, která je sama cenným exponátem, a jak ji zároveň udělat co nejotevřenější veřejnosti. Sám architekt, který vilu postavil v roce 1906, ale dnešnímu týmu při obnově výrazně "nahrál". Budovu totiž už před 100 lety koncipoval nejen jako rodinný dům, ale i jako umělecké dílo, na kterém chtěl demonstrovat svůj styl i tehdejší celoevropské trendy v architektuře.
    Lidé se poprvé budou moci podívat do vily 1. dubna. Pak se tam dostanou po celý rok - od dubna do října bude otevřeno každý den v týdnu kromě pondělků, od listopadu do března jen ve čtvrtek, pátek a o víkendu. Základní vstupné je 100 korun.
    Stavba patří k vrcholným příkladům modernistické architektury inspirované britskou a vídeňskou tvorbou s prvky lidového umění. Rekonstrukce zahrnovala opravu střechy, fasády, dřevěných konstrukcí a oken. Právě dřevo patří k hlavním stavebním materiálům vily. Oživení a úprav se dočkala i zahrada. Průčelí vily ozdobila nová malba na skle s pohádkovým motivem z dílny Josefa Bolfa. Původní skleněná mozaika od Adolfa Kašpara se nedochovala.
    Architekt slovenského původu vilu v Brně-Žabovřeskách postavil pro svou potřebu. Obýval ji však jen krátce. Poté v ní bydleli soukromí majitelé, kteří si byli vědomi hodnoty stavby a ušetřili ji nevratných zásahů a úprav. Moravská galerie dům koupila v roce 2006 za 15 milionů korun.
0 komentářů
přidat komentář

Související články