Jubilant Jurkovič láká turisty, návštěvnost jeho vily v Brně stoupla

Zdroj
Jan Tomandl
Vložil
ČTK
22.08.2018 13:20
Brno

Dušan Samo Jurkovič


Brno - Dílo architekta Dušana Jurkoviče v posledních letech v Brně vyvolává rostoucí zájem turistů. Návštěvnost Jurkovičovy vlastní vily v Žabovřeskách loni stoupla oproti předcházejícímu roku na téměř dvojnásobek, přišlo 13.260 lidí. Od architektova narození uplyne ve čtvrtek 150 let. Moravská galerie při této příležitosti zpracovala jeho rodokmen, který vystaví právě v Jurkovičově vile.

"Návštěvníci se mohou dozvědět více o původu tohoto slavného slovenského architekta a také o jeho potomcích," řekla ČTK Michaela Paučo z galerie. Jeho předkové a další příbuzní žili na Slovensku, někteří aktivně pracovali v 19. století na slovenském národním obrození, mezi vzdálenými potomky nechybí další architekt.

Moravská galerie chystá k výročí více akcí, 25. srpna při Hradozámecké noci mohou lidé do Jurkovičovy vily vyrazit na komentovanou prohlídku s teoretikem architektury Rostislavem Koryčánkem, hudebním doprovodem i občerstvením.

V polovině září se uskuteční zážitkový program Jurkovičova vila ve stroji času, účastníci se mohou vžít do rolí skutečných i smyšlených postav a dozvědět se více o osobnosti architekta. Koncem září se v zahradě vily u příležitosti Dnů architektury objeví "záhadný objekt".

Kromě architektovy vlastní vily z roku 1906, kde je nyní expozice a badatelna, mohou lidé v Brně navštívit Jurkovičovu jizbu v budově spolku Vesna se stálou výstavou nábytku. Jurkovič jej navrhl pro dívčí penzionát Vesny. Otevřeno je každý čtvrtek odpoledne.

Rozsáhlou sbírku nábytku má v depozitáři také Moravská galerie. Po rekonstrukci stálé expozice dostane prostor v části věnované lidové tvorbě.

Podle Jurkovičových návrhů vznikla v Brně také budova někdejšího pomologického ústavu, která později dlouho sloužila jako zahradnická škoda. Patří městu a nyní tam našla zázemí Montessori škola. "Místo má velmi bohatou historii a obklopuje ho park, který v vznikal v průběhu celého 20. století. Jedno z nejkrásnějších a nejvhodnějších míst nejen pro otevření komunitní Montessori školy, ale zejména pro propojení školy, přírody a praktického života," napsali provozovatelé školy na svém webu.

V soupisech Jurkovičova díla je také bytový dům ve Dvořákově ulici v centru Brna. Budova s oprýskanou fasádou je v soukromých rukou, architekta připomíná pamětní deska.
0 komentářů
přidat komentář

Související články