Jeřáb vynesl na olomouckou radnici základnu pro opravenou věž

Vložil
ČTK
22.10.2019 19:45
Olomouc


Olomouc - Pomocí autojeřábu s dlouhým ramenem dnes dělníci opatrně vynesli na budovu radnice v historickém centru Olomouce základnu pro dřevěnou konstrukci věže, kterou řemeslníci v uplynulých měsících vyrobili před zraky kolemjdoucích na dlažbě Horního náměstí. Mohutnou dřevěnou konstrukci ve výšce několika desítek metrů ukotvili do kamenného ochozu. Oprava věže je součástí rekonstrukce radnice.


Ve středu má jeřáb na základnu umístit konstrukci dolní části věže. "Střední část věže je zatím zakryta plachtou a čeká na Horním náměstí na rozebrání. Podle ní bude zhotovena nová replika. Tyto práce proběhnou od začátku příštího roku, opět před zraky veřejnosti, ale s menším záborem veřejné plochy," řekl ČTK mluvčí radnice Michal Folta.

Nejvyšší část špice věže, která je nyní v depozitáři, přijde na řadu až jako poslední v první polovině příštího roku. Její konstrukce se bude opět kompletovat na Horním náměstí a po dokončení ji jeřáb vyzvedne nahoru.

Po vynesení střední a nejvyšší části věže se vrátí na původní místo tubusy s archivními dokumenty, nalezené při demontáži věže. "Budou v nich opět uloženy archiválie z roku 1962, kdy probíhala poslední větší oprava věže, a současně přidáme další tubusy s odkazy naší doby budoucím generacím," řekl novinářům primátor Mirek Žbánek (ANO).

Díky vynesení spodní části věže na své místo v horních partiích budovy radnice se výrazně zmenší plocha, kterou stavba dosud na náměstí před orlojem zabírala. Plot zůstane v těsné blízkosti radniční budovy. Vánoční trhy díky tomu rekonstrukce radnice příliš nepoznamená. Na náměstí před radnicí bude vztyčen vánoční strom a instalovány stánky. "Mělo bych jich být stejné množství, jen rozmístění se mírně změní," dodal Folta.

Postupná oprava radnice v historickém centru Olomouce byla zahájena na začátku roku 2017. Jako první byla za 30 milionů korun rekonstruována střecha, která už byla v havarijním stavu. Pak přišlo na řadu informační centrum i vstup do budovy radnice. Poslední etapa rekonstrukce zahrnuje fasádu a radniční věž. Opravy pláště radnice stojí zhruba 57 milionů.

Historici považují olomouckou radnici za druhou nejpamátnější v českých zemích, hned po pražské Staroměstské radnici. Její základní kámen byl na Horním náměstí položen už roku 1378. Město mělo tehdy soudní pravomoc, radnice sloužila jako věznice, mučírna, zbrojnice a zůstávala i tržnicí.

Interiérové úpravy budovy radnice pocházejí z dílny přednosty tehdejšího městského stavebního úřadu Maxe Kresse, exteriérové úpravy dělal vídeňský architekt Georg Berger. Fasádu doplnily novogotické detaily a nová malířská výzdoba s výjevy z historie Olomouce. Dominantou radnice je věž vysoká 75 metrů. Součástí budovy radnice je orloj.
0 komentářů
přidat komentář

Související články