Některé části olomoucké radnice opraví řemeslníci před zraky lidí

Vložil
ČTK
05.03.2019 16:15
Olomouc


Olomouc - Na náměstí před zraky kolemjdoucích budou řemeslníci opravovat některé části historické budovy radnice, kterou letos čeká poslední fáze nákladné rekonstrukce. Část radnice už byla obehnána plotem a dělníci se díky příznivému počasí budou moci pustit do opravy fasády i kamenných, klempířských, truhlářských a kovářských prvků. Rekonstruována bude také hlavní radniční věž.


"Dohodli jsme, že speciální klempířské a truhlářské úpravy věžní konstrukce budou probíhat přímo před zraky kolemjdoucích na Horním náměstí. Když se před rokem stejnou formou rekonstruovala jedna z menších věžiček, vzbudilo to velký zájem veřejnosti," uvedl primátor Mirek Žbánek (ANO).

Špice radniční věže je od loňska prozatím uložena v jednom z depozitářů, odkud bude brzy převezena na Horní náměstí. Zbývající část věže bude pomocí jeřábu snesena na dlažbu a řemeslníci se pustí do práce.

"Snažíme se zajistit také možnost nepřetržitého přenosu stavebních prací pomocí online webových kamer. Před informačním centrem bychom chtěli umístit velkoplošnou obrazovku s orlojem, protože na tuto část radnice bude kvůli plotu a lešení ztížený výhled," podotkl primátorův náměstek Martin Major (ODS).

Větší část rekonstrukce skončí letos, opravy dvou kratších stran radnice pak budou pokračovat v první polovině příštího roku. Staveniště bude po celou zajištěno oplocením, které umožní přístup do radnice, podloubí a k informačnímu centru a také do restaurace a galerie Caesar. "Zajištěn bude i přístup pro svatby a pro občany na radnici. Pracovníci magistrátu jednali se zhotovitelem i o koordinovaném postupu při pořádání velkých společenských a kulturních akcí na Horním náměstí," uvedl mluvčí radnice Michal Folta.

Postupná oprava radnice v historickém centru Olomouce byla zahájena na začátku roku 2017. Jako první byla za zhruba 30 milionů korun rekonstruována střecha, která už byla v havarijním stavu. Pak přišlo na řadu informační centrum či vstup do budovy radnice. Poslední etapa rekonstrukce zahrnuje fasádu a radniční věž, stát bude 57 milionů korun.

Historici považují olomouckou radnici za druhou nejpamátnější v českých zemích, hned po pražské Staroměstské radnici. Její základní kámen byl na Horním náměstí položen už roku 1378. Město mělo tehdy soudní pravomoc, radnice sloužila jako věznice, mučírna, zbrojnice a zůstávala i tržnicí.

Interiérové úpravy budovy radnice pocházejí z dílny přednosty tehdejšího městského stavebního úřadu Maxe Kresse, exteriérové úpravy dělal vídeňský architekt Georg Berger. Fasádu doplnily novogotické detaily a byla provedena nová malířská výzdoba s výjevy z historie Olomouce. Dominantou radnice je věž vysoká 75 metrů. Součástí budovy radnice je orloj.
0 komentářů
přidat komentář

Související články