Hrad Karlštejn čeká obnova za 95 mil. Kč, vzniknou i nové expozice

Zdroj
Jan Kholl
Vložil
ČTK
24.04.2018 08:40

Karlštejn - Hrad Karlštejn na Berounsku čeká obnova za 95 milionů korun, z toho 85 procent pokryje dotace z EU. Počítá se s rekonstrukcí Císařského paláce či hradního purkrabství. Vzniknou také nové expozice a moderní návštěvnické centrum. Hrad zůstane pro návštěvníky otevřen, lidé by se ale měli připravit na krátkodobé uzavírky některých částí, řekla při dnešním slavnostním zahájení projektu ředitelka Národního památkového ústavu (NPÚ) Naďa Goryczková.


Ředitel územní památkové správy NPÚ Dušan Michelfeit upřesnil, že projektová příprava začala a se zahájením stavebních prací se počítá příští rok. Hotovo by mělo být do roku 2022. Památka podle Goryczkové trpí skrytými neduhy i vysokým návštěvnickým provozem. Cílem je obnova chátrajících přízemních, suterénních a sklepních prostor Císařského paláce, arkádového přístavku, skalního sklepa a východní části hradního purkrabství, kde bude zřízeno návštěvnické centrum. Renovace čeká také užitkovou zahradu na jižním parkánu a inženýrské sítě.

Z nádvoří zmizí dřevěný bufetový stánek a vstupenky se nebudou prodávat u okénka, ale v atraktivních pozdně gotických prostorách ve východní části purkrabství. Vznikne tam i obchod se suvenýry a občerstvení. Zároveň se odtud bude vycházet na terasu na střeše nových toalet vybudovaných na jižním parkánu. Lidé se budou pohybovat jen jedním směrem, odpadnout by měly fronty na nádvoří.

Návštěvníci se mohou těšit na kinosál pro 20 lidí a čtyři nové expozice. Tři budou volně přístupné v návštěvnickém centru - výstavy o karlštejnském vinařství a kamenických prvcích a virtuální model hradu. V Císařském paláci vznikne expozice tesařských prvků, přístupná při akcích v multifunkčním sále. Michelfeit v souvislosti s rekonstrukcí poukázal na některé nepříliš šťastné novodobé úpravy, kdy se například strop v suterénech Císařského paláce nahrazoval silničními panely. "Taková byla tehdy doba a tyto věci chceme napravit," uvedl.

Lidé podle něj musejí počítat s omezeními na přístupové cestě k hradu a na nádvoří. Producent Janis Sidovský už dříve oznámil, že na nádvoří po třech letech končí muzikálová představení Noc na Karlštejně. Zástupce kastelána Lukáš Kunst ČTK řekl, že hrad se to bude snažit vynahradit nabídkou uvnitř. Připraveny budou večerní nebo noční prohlídky.

Projekt na Karlštejně zahájili ministři kultury a pro místní rozvoj Ilja Šmíd a Klára Dostálová. Ministryně připomněla, že Karlštejn předloni, kdy uplynulo 700 let od narození Karla IV., navštívilo 268.000 lidí. Předpokládá, že návštěvnost po obnově vzroste. "Doufejme, že to hradby Karlštejna unesou," dodala. Podle Michelfeita rekonstrukce umožní odbavit víc lidí, cílem je ale hlavně větší komfort. "Máme zájem o to, aby návštěvníků přišlo víc, ale nemyslím si, že bychom touto rekonstrukcí směřovali k nějakému skokovému navýšení," řekl. Kunst připomněl, že největší nápor hrad zažil v roce 1995, kdy jeho branami prošlo 350.000 lidí. "Byl to byl ještě dozvuk porevolučního období, měli jsme tady hodně cizinců a spoustu organizovaných skupin," dodal.

Gotický hrad Karlštejn založil Karel IV. v roce 1348. Byl vybudován jako místo pro uložení královských pokladů, především sbírek svatých relikvií a říšských korunovačních klenotů. Patří k nejnavštěvovanějším památkám v ČR.
0 komentářů
přidat komentář

Související články