Karlštejn má na zapsání mezi památky UNESCO vyšší šance než dříve

Vložil
ČTK
24.11.2006 21:25
Praha

Praha - Hrad Karlštejn usiluje o zapsání do seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO zhruba 16 let, jeho šance se však v posledních letech zvýšily. Je to především díky řadě historických průzkumů, při kterých památkáři zjistili, že Karlštejn je dochován v mnohem větší autenticitě, než se původně předpokládalo. ČTK to dnes řekl zástupce kastelána hradu Karlštejn Tomáš Řehoř.

    Hrad Karlštejn usiloval o zapsání na seznam památek UNESCO už na začátku 90. let. Charakteristika památky předkládaná s prvním návrhem na zapsání Karlštejna do seznamu však nebyla podle Řehoře zpracována příliš šťastně. Původní zpráva byla zaměřena na rekonstrukci Karlštejna ze závěru 19. století. "Dneska jsme o mnoho chytřejší, protože za těch 16 let se udělalo velmi mnoho stavebně - historických a restaurátorských průzkumů, které ukázaly, že hrad je zachován mnohem lépe a ve větší autenticitě, než se předpokládalo v 90. letech 20. století," upřesnil Řehoř. Karlštejn má podle něj nyní jednoznačně vyšší šance na úspěch. I památkáři se na Karlštejn a zachovalost všech jeho objektů dívají v současnosti jinak, dodal.
    Pro jeden z nejnavštěvovanějších hradů v Čechách by titul památky UNESCO znamenal především zvýšení prestiže a maximální ochranu památky v rámci zachování světového kulturního dědictví. Nepramenily by z něj ale žádné finanční příspěvky. I přesto by to pro hrad bylo přínosem, míní Řehoř.
    Příliv většího množství návštěvníků by pro Karlštejn ale znamenal spíše problém. Památku každoročně navštíví 260.000 až 300.000 turistů, což pracovníci hradu považují za maximální optimum. "Hrad má určitý limit, který nemůžeme překračovat, aby byla zachovaná úroveň prezentace. Za druhé, což je neméně významné, musí být zajištěna neporušenost památky," zdůraznil Řehoř. Lidem by nezbylo nic jiného než si na prohlídku počkat. Na Karlštejně jsou takzvané časové vstupenky na dvě prohlídkové trasy a kromě toho hrad nabízí doprovodné kulturní akce. "Samozřejmě bychom u příležitosti zapsání na seznam UNESCO pořádali sezonní výstavy či přednášky a další akce," uvedl zástupce kastelána.
    Letos už bylo na Karlštejně předáno jedno významné evropské ocenění za podíl na záchraně evropského kulturního dědictví. Ocenění Europa Nostra Award získali památkáři středočeského pracoviště Národního památkového ústavu (NPÚ). Nejvyšší evropskou cenu dostali za projekt týkající se zrestaurování souboru gotických deskových maleb Mistra Theodorika z kaple sv. Kříže na Karlštejně.
0 komentářů
přidat komentář

Související články