Devět týmů má zájem vytvořit český pavilon na Expo 2010

Vložil
ČTK
22.10.2008 13:35
Pardubice

Praha/Šanghaj - Devět týmů má zájem vytvořit český pavilon na světové výstavě Expo 2010 v Číně. Přihlásily se do výběrového řízení, které vypsala kancelář připravující českou účast na světové výstavě. ČTK to dnes telefonicky z Šanghaje řekla mluvčí kanceláře generálního komisaře pro Expo 2010 Bibiana Beňová. Vítěz by měl být znám koncem roku nebo v lednu.
    Všechny návrhy podle Beňové splnily maximální cenovou hladinu 185 milionů korun, které kancelář za opláštění a interiér pavilonu chce zaplatit. Čtrnáctičlenná výběrová komise, v níž nechybí architekti a zástupci státu, bude hodnotit atraktivitu řešení, cenovou výhodnost, funkčnost či souvislost s Českem.
    "Budeme se dívat, jestli je návrh inovativní, okouzlující, jestli přináší nová řešení a využívá prvků, které je možno aplikovat na takové výstavě, jakou organizujeme," řekl již dříve generální komisař české účasti Pavel Stehlík.
    Podle něj byly dosud expozice země na předchozích výstavách orientovány na umělecko-kulturní prezentaci, tentokrát je záměrem představit Česko šíře jako moderní, vyspělou a prosperující zemi, atraktivní turistickou destinaci i  zajímavý investiční prostor. Pavilon má naplnit české heslo Plody civilizace i  téma světové výstavy v Číně Lepší město - lepší život.
    Na českou prezentaci v Šanghaji stát vyčlenil 520 milionů korun, na realizaci a provoz českého stánku a jeho náplně na světové výstavě je vyhrazeno 34 procent z  celkového rozpočtu. Světová výstava začne 1. května 2010 a potrvá do konce října toho roku. V dubnu 2009 by Číňané měli předat halu pro český pavilon zástupcům kanceláře generálního komisaře pro Expo 2010, který ji v zápětí předá vítězi soutěže. Dodavatel by pak měl mít 11 měsíců na zhotovení expozice.
0 komentářů
přidat komentář

Související články