Developer pozemky po Transgasu neprodá, chce znovu sám stavět

Vložil
ČTK
02.12.2019 14:15
Praha

Jakub Cigler

foto: iRozhlas.cz

Praha - Developer už nechce prodat pozemek vzniklý odstraněním souboru budov Transgas u Vinohradské třídy v centru Prahy. Demolice domů ze 70. let, které stát odmítl památkově chránit, by měla být hotova do konce roku. Majitel projektu, společnost HB Reavis, se vrátil k původnímu záměru místo znovu zastavět. ČTK to dnes za firmu řekl Jakub Verner.


Architekt Jakub Cigler přepracovává projekt, který by měl zahrnovat více bytových prostor. Původně se počítalo jen s kancelářskými a komerčními prostory. Kdy by se mohlo začít stavět podle Vernera není kvůli potřebným povolením možné odhadnout.

Společnost HB Reavis v únoru oznámila, že plánuje Transgas nebo už prázdný pozemek prodat. O komplex dříve projevilo zájem i hlavní město, které chtělo budovy zachovat a přestěhovat do nich až 500 magistrátních úředníků. Zástupci metropole a majitele se však nedohodli na ceně.

"Když jsme v únoru oznamovali, že se stahujeme z pražského realitního trhu, měli jsme tři projekty: Merkuria, Radlická a Transgas. Merkurii a Radlickou jsme prodali a v případě Transgasu jsme se nedohodli na našich představách a představách investorů, kteří to chtěli tehdy koupit. Rozhodli jsme se, že to nepotřebujeme nutně prodat a pokračujeme s vlastním projektem," řekl Verner. Roli podle něj hrála i atraktivita pozemku v centru města; volných pozemků se pomalu nedostává v žádném velkém evropském městě.

"Připravujeme stavbu opět s Jakubem Ciglerem. Povolování původního projektu trvalo osm let, za tu dobu se některé věci daly vylepšit, tak jsme si řekli: vezmeme to znovu na rýsovací prkno," řekl Verner.

"Do konce roku bude pozemek vyčištěn a zakonzervován a bude dokončena demolice nadzemní části komplexu," řekl Verner. Odstraněny jsou věžovité domy i budova někdejšího dispečinku, která směřovala do Vinohradské třídy. Další budova, která patřila do komplexu Transgasu a těsně přiléhá k budově rozhlasu, se nedemoluje, není totiž součástí developerského projektu a HB Reavis nepatří.

"Pro Český rozhlas zřídíme průjezd do podzemních garáží. Jsme přesvědčeni, že celý prostor musí zůstat oplocen. Výstavba nového projektu bude zahájena po získání všech příslušných povolení ze strany stavebního úřadu," doplnil Verner.

Soubor staveb bývalého Plynárenského centrálního dispečinku Transgas a ministerstva paliv a energetiky stál kousek od Václavského náměstí. Je dílem týmu Jindřich Malátek, Ivo Loos, Zdeněk Eisenreich a Václav Aulický. Záměr bourat soubor objektů vyvolal debaty o architektuře z doby socialismu, jež má své zastánce i kritiky.
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
dárek pod stromeček
Rudolf Novotný
02.12.19 08:35
zobrazit všechny komentáře

Související články