Den architektury v Liberci a v Litoměřicích

Zdroj
Filip Landa / Liberec:Reichenberg.net
Vložil
Tisková zpráva
04.10.2012 09:00
Města Liberec, Litoměřice ani Teplice mnoho společného nemají, snad kromě polohy v severní části Čech. Také témata Dne architektury v jednotlivých městech byla zcela odlišná. Přesto se najde styčný bod, který je propojil. Organizaci Dne architektury v těchto místech převzaly regionální platformy z koncepce Město-Stadt.net.
V sobotu 29. září 2012 proběhla v Liberci komentovaná procházka pod hlavičkou hesla „Díra nedíra, furt se natírá“. Aktivisté z platformy Liberec:Reichenberg.net a jejich externí spolupracovníci ukázali téměř osmdesáti zájemcům proluky a vybourané plochy, díry ve městě fyzické i mentální, hmatatelné i finanční. V rámci procházky byly představeny i některé studentské vize, řešící budoucnost těchto děr. O den později, v neděli 30. září 2012, proběhla druhá liberecká vycházka, kterou zajistilo občanské sdružení Zbytek. Obyvatelé tentokrát navštívili oblasti kolem Jizerského potoka.
V ten samý čas se uskutečnil Den architektury poprvé i v Litoměřicích. Organizace se ujala nově vzniklá platforma Litoměřice|||Leitmeritz.net, která provedla zájemce po stopách zmizelých kostelů, které ještě před několika desetiletími či staletími stály na území města. Zájem byl veliký, a tak zhruba sto lidí mělo možnost poznat město a jeho historické utváření v netušených a málo známých souvislostech.
Projekt Litoměřice-Leitmeritz vznikl po vzoru starších sourozenců jako dobrovolné a nezávislé sdružení několika architektů, studentů a umělců, které dohromady pojí vztah k rodnému regionu. U vzniku libereckého i litoměřického klonu koncepce Město-Stadt stál architekt Filip Landa.
Web www.liberec-reichenberg.net zároveň oslavil první narozeniny. Během jednoho roku se týmu nadšenců do architektury povedlo v databázi shromáždit více než 70 architektů a přes 100 staveb, zveřejnit nespočet článků, studií i studentských projektů a vydat knihu. S libereckou veřejností se příležitostně setkávali u tematických přednášek a prezentací. Podobnou aktivitu vedoucí k propagaci a kultivaci místní architektury by teď chtěli vyvinout i Litoměřičtí.

Den architektury pořádá občanské sdružení Kruh věnující se propagaci architektury od roku 2001.
0 komentářů
přidat komentář

Související články