Světový den architektury poprvé v Litomyšli

Vložil
Tisková zpráva
25.09.2012 13:05
Již v roce 1996 bylo na shromáždění Mezinárodního svazku architektů dohodnuto, že se bude každý rok, vždy první říjnové pondělí, konat Světový den architektury. V loňském roce si tento den poprvé připomněla i některá města v České republice. Hlavní náplní byly komentované procházky po českých a moravských městech s architekty či historiky umění. K druhému ročníku se již hrdě hlásí také Litomyšl, která nabídne zájemcům o moderní architekturu a design třídenní maraton nejrůznějších akcí pod názvem ArchiMyšl 2012.


Pátek 28. září

Program zahájí v pátek 28. září projekce v nově digitalizovaném kině Sokol. Promítat budeme film Urbanized z roku 2011, který představuje řadu světových architektů, územních plánovačů, autorů strategií a myslitelů. Po projekci bude následovat diskuse s mladými architekty z architektonického kvarteta Manua. „Vstupenky do kina budou slosovatelné. Po skončení projekce vylosujeme 10 výherců, kteří získají nový nástěnný kalendář Moderní Litomyšl 2013,“ slibuje starosta města Michal Kortyš. Následovat bude noční koupání v Městském bazénu Litomyšl, který byl vyhlášen v loňském roce Stavbou roku.

Sobota 29. září

Na komentované prohlídky je třeba rezervace
Sobota bude ve znamení komentovaných prohlídek. Zájemce o revitalizaci zámeckého návrší provede po staveništi starosta Michal Kortyš. S helmou na hlavě budete mít možnost nakouknout do piaristického kostela, který je plný lešení, prohlédnout si již téměř hotový interiér jízdárny a nahlédnout „pod ruce“ archeologům. Naplánována je i projížďka po stavbách moderní architektury v Litomyšli. Na obě prohlídky je třeba se předem registrovat buď osobně v informačním centru nebo e-mailem na adrese vokalova@galerie.litomysl.cz. Účastníci projížďky si s odborným komentářem emeritního starosty Miroslava Brýdla a Antonína Dokoupila prohlédnou dvorek pedagogické školy, projdou se podél řeky Loučná, nakouknou do Městské sportovní haly, navštíví White Gallery v Osíku, areál bytových domů v lokalitě U nemocnice, Nový kostel, Městský bazén, zimní stadion a sportovní areál Černá hora i internát pedagogické školy. Putování bude zakončeno na zámeckém návrší. Součástí výletu bude také nezbytná svačina.               

Beseda s architekty na téma „litomyšlský zázrak“
Vyvrcholením sobotního programu bude od 18 hodin povídání s architekty v kapli Evropského školicího centra. Součástí večera bude také křest nástěnného kalendáře Moderní Litomyšl 2013 a brožury, která představuje nejvýznamnější realizace soudobé architektury v Litomyšli. Kalendář si zde budete moci zakoupit s výraznou slevou. Mluvit budeme nejen o minulých realizacích, ale i o projektech v současné době probíhajících či připravovaných. Sobotu zakončíme architektonickou taneční párty v Music Clubu Kotelna.

Akademie malých architektů – dílny pro děti
V rámci programu nezapomínáme ani na budoucí architekty. V sobotu i v neděli zveme děti do Městské obrazárny ve II. patře zámku na tzv. Akademii malých architektů. Architektonický ateliér Manua zde povede kreativní dílny a pomocí nejrůznějších materiálů vysvětlí dětem co je to architektura, že jde o výsledek procesu nacházení souvislostí v prostoru a záleží na každém detailu. Bude se malovat, lepit, stavět, věříme, že k velké radosti všech zúčastněných. Kdo ví, třeba právě tento zážitek vzbudí v některých dětech touhu být architektem.      
   
Plavba Litomyšlí
Do architektonického víkendu perfektně zapadá i projekt historičky umění Terezie Nekvintové a architektky Evy Vopátkové. Dámy zvou zájemce na procházku po architektuře vzniklé za posledních deset let – procházku zahájí u řeky Loučná a zakončí ponorem do hlubin krytého plaveckého bazénu. Průvodcem jim bude voda, která je v Litomyšli přítomna na každém kroku. Sraz je v neděli 30. září v 15.00 hodin u sochy Bedřicha Smetany.

Zdeněk Fránek – Příliš neviditelná architektura
Architekt Zdeněk Fránek, jeden z nejvíce publikovaných českých autorů v zahraničí, má v Litomyšli v současné době dvě realizace – jednu trvalou, druhou dočasnou. Je autorem Nového kostela Církve bratrské a Perské neboli Neviditelné věže, která stojí před domem U Rytířů. Věž je jednou z částí Fránkova výstavního cyklu, který měl svoji premiéru v listopadu loňského roku v brněnském Domě umění. Výstava byla označena za jednu z nejlepších stávajících výstav architektury v tuzemsku. Část této úspěšné výstavy bude instalována právě od 30. září do 2. prosince 2012 v domě U Rytířů. Perská věž je jakýmsi „předskokanem“ celé výstavy – jde o prostorovou instalaci, která má za úkol na výstavu upozornit. Vernisáž výstavy je naplánována na 14 hodin, do 17 hodin zveme všechny zájemce na povídání s architektem Fránkem do „jeho“ Nového kostela.

Organizátoři akce věří, že si tato akce najde své publikum a bude zajímavá pro Litomyšlany, ale i pro mladé architekty, studenty architektury či designu a další zájemce o tento druh umění z celé republiky.   

Ing. Michaela Severová,
vedoucí odboru kultury a cestovního ruchu MěÚ Litomyšl
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
ArchiMyšl
ArchiMyšl
25.09.12 03:25
zobrazit všechny komentáře

Související články