Ceny nových bytů v Brně začínají po růstu stagnovat

Zdroj
Zdeněk Meitner
Vložil
ČTK
29.10.2018 17:50
Brno


Brno - Ceny bytů v novostavbách v Brně začínají stagnovat. Ty, co byly na konci třetího čtvrtletí v nabídce, stojí v průměru 75.800 korun za metr čtvereční, před třemi měsíci to bylo 71.500. Na úrovni kolem 75.000 už se předpokládá stagnace, protože se ukazuje, že lidé na dražší byty nemají peníze, uvedl dnes v tiskové zprávě František Šudřich ze společnosti Trikaya, která ceny nových bytů v Brně pravidelně sleduje.

Po nedostatku bytů v předchozích obdobích je nabídka poměrně bohatá, aktuálně je v nabídce přes 600 bytů. K mání jsou však většinou luxusnější a tedy dražší byty, jejich průměrná cena je téměř pět milionů. "V letošním třetím čtvrtletí se nové byty v Brně prodávaly zatím nejlépe, lidé jich koupili 223. Největší zájem byl o dvoupokojové, které se prodávaly v průměru za 3,78 milionu korun," uvedl Šudřich.

V nabídce převládají drahé velké byty, tedy nejméně třípokojové. Zatímco tato dispozice běžně představuje jen třetinu nabídky, teď je to téměř polovina. Největší nabídka je v městských částech Brno-střed, Bystrc a Židenice. Levnější a menší byty chybí kvůli tomu, že rozsáhlejší stavby sídlištního typu čekají na schválení několik let.

Přestože se za třetí čtvrtletí prodalo tolik bytů jako za celé první pololetí, v meziročním srovnání prodeje klesají. Před dvěma lety se za devět měsíců prodalo 1195 bytů, loni o 430 méně a letos to bylo dohromady jen 452. "Ani poslední šance sjednat hypotéku za starších, výhodnějších podmínek se na prodejích neprojevila tolik, jak se čekalo. Je patrné, že ubývá lidí, kteří si byty v novostavbách mohou dovolit," uvedl Šudřich. V meziročním srovnání se ke konci září zvýšily ceny v brněnských novostavbách o 22 procent.

Situaci má výhledově zlepšit nový územní plán, který by však měl začít platit až v roce 2022. Kromě správních průtahů mají na cenu velký vliv i zdražující práce, nedostatek pracovníků a rostoucí cena materiálů. Podle předsedy Asociace brněnských architektů a stavitelů Marka Vintra by mohla Brnu pomoci centralizace roztříštěných stavebních úřadů, která se osvědčila v Ostravě a jedná se o ní v Praze.
0 komentářů
přidat komentář

Související články