V Brně dál rostou rostou ceny bytů v novostavbách

Zdroj
Filip Vrána
Vložil
ČTK
15.09.2016 08:30
Brno

Brno - V Brně dál rostou ceny bytů v novostavbách, bytů je nedostatek. Stejná situace se už přenesla i na trh se staršími byty a rostou dokonce i ceny nájmů. Nedostatek všech druhů bytů na straně jedné a dostatek peněz mezi lidmi vedou k tomu, že najít vhodné bydlení není těžké jen v Brně, ale problém se začíná rozšiřovat na celou jižní Moravu. Vyplývá to z informací od developerů i realitních kanceláří.


Například z dnes zveřejněné společné analýzy společnosti Trikaya a serveru Sreality.cz vyplývá, že od loňského jara zdražily v Jihomoravském kraji byty určené k prodeji o 15 procent - nejvíce přímo v Brně, kde cena narostla o téměř 19 procent. Nájmy se zvedly na jižní Moravě za stejné období o 29 procent.

"Trh novostaveb je úzce provázaný s celým trhem nemovitostí. Patnáctiprocentní zdražení, které avizovali stavitelé v souvislosti s nedostatečnou výstavbou nových bytů, se nyní podle všech očekávání přelévá i do cen starších bytů," uvedl ředitel společnosti Trikaya Alexej Veselý. Obvyklá cena staršího bytu v Brně je kolem tří milionů korun, při koupi bytu v novostavbě musí zájemce počítat s dalším půlmilionem navíc.

Enormní zájem o brněnské byty potvrzuje i místopředseda představenstva realitní společnosti Gaute Dušan Přikryl. "Poptávka plus velmi zajímavé podmínky pro financování nemovitostí zvyšují ceny nemovitostí v Brně a okolí. Zájem však není jen o novostavby, ale i o stávající zástavbu. Vyprodáno taktéž hlásí naše oddělení pronájmů bytů a rodinných domů. A to nejen v silných měsících, kdy studenti hromadně atakují nabídky," uvedl Přikryl.

Na jižní Moravě se ceny liší podle jednotlivých okresů, ale obvyklá cena pro dispozici 1+kk je 1,5 milionu korun, 2+kk zájemce pořídí za 2,25 milionu, 3+kk za 2,7 milionu a do čtyřpokojového staršího bytu už musí kupec investovat skoro pět milionů korun.

"Při prodeji bytu v Jihomoravském kraji očekávají prodávající cenu o 300.000 korun vyšší, než tomu bylo na jaře 2015. Jde o 15procentní cenový růst, je to po Praze druhé nejrychlejší zdražování v Česku. Navíc se byty na jižní Moravě prodávají o 58 dní rychleji. Jižní Morava je regionem, kde je proti loňskému roku po bytech vyloženě hlad, a to žene ceny vzhůru," uvedl manažer serveru Sreality.cz Michal Zadák.

Pro majitele, kteří už nový byt koupili, je dobrou zprávou, že spolu s rostoucí cenou nemovitostí rostou i nájmy. Měsíční nájemné se od loňského jara zvedlo o 29 procent, to znamená, že obvyklá cena je 9000 korun. "Osm z deseti pronajímaných bytů na jižní Moravě najdeme v Brně. Už loni na jaře se v okrese Brno-město cena pohybovala okolo 9500 korun za měsíc. Letos v zimě to bylo bez stokoruny deset tisíc," dodal Zadák.

Podle analytika Jiřího Šimary je růst poptávky po nemovitostech vedle známých jevů v podobě levných peněz, růstu zaměstnanosti a slabé výstavby hnán i jednorázovými faktory, jako je blížící se přijetí zákona o spotřebitelských úvěrech nebo přenesení daňové povinnosti u daně z převodu nemovitostí z prodávajícího na kupujícího. "Obě události zkomplikují nákup nemovitosti, a tak se lidé očividně snaží koupit byt či dům v předstihu," uvedl Šimara.

Podle Vladimíra Veselského nejvíce zdražují byty na investici, tedy menší byty. Také podle něj je ale otázkou, co s trhem udělá změna placení daně z nabytí nemovitostí, kdy od listopadu bude poplatníkem kupující. "Většina prodávajících bude chtít daň převést na kupujícího. Ceny by v takovém případě vylétly o čtyři procenta. Nepředpokládám ale, že kupující budou akceptovat toto umělé navýšení, přesto se dá očekávat, že minimálně částečně se díky této změně cena nemovitostí včetně daně z nabytí nemovitostí zvýší," uvedl Veselský.
0 komentářů
přidat komentář

Související články