Cenu Petra Parléře dostali architekti za úpravy v Poděbradech

Vložil
ČTK
21.09.2009 15:45
PrahaPraha - Cenu Petra Parléře, ve které architekti nacházejí nové podoby veřejných prostranství českých měst, získali pro rok 2009 Bronislav Stratil a Jan Roháč. Porota je ocenila za návrh prostoru před nádražím v Poděbradech. Tato i další ceny udílené v rámci soutěže pořadatelé předají ve středu 23. září v reprezentačních prostorách pražského primátora, sdělila dnes ČTK Helena Ciprysová z pořádající Společnosti Petra Parléře.

    S hlavní cenou je spojená odměna 200.000 korun. Architektonická soutěž pojmenovaná po slavném středověkém staviteli se koná ve dvou kolech, letos již posedmé. V prvním kole podávají města a obce náměty na úpravy svých veřejných prostranství a budov do výběrového řízení. Z něj vzejdou soutěžní zadání, která se ve druhém kole stávají předmětem architektonické soutěže. Na městech pak je, zda vítězné návrhy skutečně zrealizují.
    Na výzvu k účasti letos reagovalo 11 měst se 13 náměty na úpravu prostranství a budov. Společnost oslovuje stále více měst a obcí, letos to bylo 410, dosud nejvíce. Naopak méně měst na výzvu reagovalo, v minulých ročnících to bylo kolem 30.
    Do soutěže bylo vybráno osm měst: Most, Hlučín, Jihlava, Písek, Klecany, Poděbrady, Štramberk a Štětí, které ale svou účast pak zrušilo. Podklady si vyžádalo 34 architektů. Odevzdáno bylo 12 návrhů, z toho tři pro Most a Poděbrady, dva pro Klecany a Štramberk a po jednom návrhu obdržely Písek a Jihlava. Hlučín se žádného návrhu nedočkal.
    Návrh prostoru před poděbradským nádražím od Stratila a Roháče je podle poroty vyrovnaným dílem v mnoha úrovních - od racionálního řešení přes oživení intence původního urbanistického konceptu až po atraktivní ztvárnění autobusového nádraží. Odborníci ocenili i řešení podchodu jako plnohodnotné součásti městského parteru.
Cenu Hochtief CZ - prostor pro život získal návrh na úpravu náměstí Velké mostecké stávky v Mostě autorů Ing. Martina Truhláře, Ing. Lenky Černochové a Ing. Ireny Truhlářové.
Cenu Ministerstva pro místní rozvoj - za přínos k rozvoji města získala architektonická studie na revitalizaci Jaroňkovy útulny ve Štramberku autorů Ing. arch. Kamila Mrvy a Ing. arch. Martina Rosy.
    V den předávání cen bude možné v místě vidět všechny posuzované architektonické studie na doprovodné výstavě. Vítězné studie je možné vidět na www.cenapp.cz.
    Hlavním přínosem soutěže je podle pořadatelů fakt, že i menší města mohou získat architektonické a urbanistické studie, na jejichž zadání by samy neměly prostředky. Soutěž pomáhá na místní úrovni zamýšlet se nad veřejným prostorem, úlohou architektury. Radnice pořádají nad návrhy veřejné debaty.

> Více informací o letošním ročníku Ceny Petra Parléře
0 komentářů
přidat komentář

Související články