Brno: Löw-Beerova vila a vila Tugendhat možná utvoří celek

Vložil
ČTK
03.03.2011 16:05
Ludwig Mies van der Rohe

Sadová ulice s Löw-Beerovou vilou (druhá zleva), dobová pohlednice
Brno - Secesní Löw-Beerova vila v Brně a funkcionalistická vila Tugendhat možná v budoucnu vytvoří jeden návštěvnický celek. Jednají o tom zástupci Jihomoravského kraje a města jako majitelů obou památek.

    Kraj chce Löw-Beerovu vilu v Drobného ulici za evropské peníze zrestaurovat a vytvořit tam expozici o secesním stylu, textilním průmyslu v Brně a rodině původních majitelů. Projekt chtěl sladit s opravou vily Tugendhat. Městští radní souhlas tento týden nedali, podle primátora Romana Onderky (ČSSD) má ale projekt jejich podporu. Dnes to řekl novinářům.
    Vila Tugendhat se aktuálně restauruje s přispěním evropských peněz, Brno získalo dotaci, která kryje většinu z nákladů 156 milionů korun. Podle Onderky dotaci odpovědní lidé přiznali s podmínkou nekomerčního využití vily. "Projekt, který má kraj, je komerční," řekl Onderka a dodal, že by se to "některým úředníkům nemuselo líbit". Od kraje chce proto záruku, že kdyby kvůli vytvoření jednoho návštěvnického komplexu v budoucnu muselo Brno část dotace vracet, kraj újmu uhradí.
    Löw-Beerova vila by se teoreticky mohla stát novým nástupním prostorem do vily Tugendhat. Leží blíže k centru města v rušné Drobného ulici naproti parku Lužánky. Návštěvníci by prošli Löw-Beerovou vilou a přes zahrady ve vnitrobloku by vystoupali k vile Tugendhat.
    Obě stavby už kdysi tvořily jeden volně spojený celek. V Löw-Beerově vile bydleli rodiče Grety Tugendhatové, kteří jí pro stavbu nového domu pro její rodinu poskytli horní část zahrady s krásným výhledem na Brno. Zahrady obou vil tehdy neodděloval plot, jak je tomu dnes. "Na hranici těch pozemků stály společné aktivity typu ruské kuželky, ohniště a tak dále. Z pamětí paní Grety dokonce víme, že synové Ernst a Herbert jezdili za babičkou v zimě dolů na lyžích," popsala už dříve správkyně vily Iveta Černá.
    Löw-Beerovu vilu nechal v letech 1903 až 1904 v secesním slohu postavit brněnský textilní průmyslník Moritz Fuhrmann. Jeho synové dům v roce 1913 prodali továrníkovi Alfredu Löw-Beerovi.
    Vila Tugendhat vznikla koncem 20. let podle plánů slavného architekta Ludwiga Miese van der Rohe. Architekt jí uskutečnil svou myšlenku kontinuálního obytného prostoru. Původní majitelé si vily užili osm let. V obavě před nacisty emigrovali koncem 30. let do Švýcarska a pak do Venezuely.
0 komentářů
přidat komentář

Související články