V brněnské Löw-Beerově vile se otevřela nová expozice

Zdroj
Zdeněk Meitner
Vložil
ČTK
13.01.2016 20:10

Brno - Výstava Svět brněnské buržoazie mezi Löw-Beer a Tugendhat byla dnes zahájena v brněnské Löw-Beerově vile. Veřejnosti bude otevřená od soboty a nabízí pohled do dějin architektury a životního stylu brněnského měšťanstva v druhé polovině 19. století a v počátcích 20. století, řekla na tiskové konferenci Petra Svobodová, která má správu vily jako pobočky Muzea Brněnska na starosti.

"Expozice vyzdvihuje hospodářské a stavební aktivity Löw-Beerů, které svým významem dalece přesáhly hranice Brna i republiky," řekla Svobodová. Löw-Beerovi byli židovská rodina, která v Brně vybudovala textilní továrny a výrazně se podílela na průmyslovém rozmachu města. Dcerou Alfreda Löw-Beera byla Greta, provdaná Tugendhatová, které dal otec v roce 1929 část svého pozemku. Na něm poté vznikla funkcionalistická vila Tugendhat. Díky své výjimečnosti se dostala i na seznam památek UNESCO. Většina členů rodiny prchala před nacisty v roce 1939 do Velké Británie, Alfred ještě chvíli zůstal v bývalém Československu a zemřel na útěku.

V expozici se návštěvníci seznámí s genealogií rodiny, s postupným růstem vilové čtvrti v Černých Polích, najdou instalaci měšťanské jídelny z přelomu 19. a 20. století. "Atmosféru textilní továrny kolem roku 1900 navodí instalace vytloukacího stroje s drobnějšími exponáty, které se vztahují k vlnařství. Ty jsou z Technického muzea v Brně," uvedla Svobodová.

Expozici dějin architektury pomohli vytvořit studenti tohoto oboru na VUT. "Máme zde přes deset modelů, které dokládají vývoj od pozdního historismu přes secesi až po funkcionalismus," uvedla Svobodová.

Náklady na expozici činily 4,4 miliony korun. Podařilo se na ni získat evropskou dotaci 2,3 milionu, zbytek zaplatil Jihomoravský kraj, který je zřizovatelem Muzea Brněnska.

Löw-Beerova vila je jednou z čtveřice slavných a již opravených a přístupných brněnských vil z konce 19. a první poloviny 20. století. Dalšími jsou vila Tugendhat, vila Stiassni a Jurkovičova vila. Majitelem každé z nich je jiná instituce, snaží se však spolupracovat a společně se propagovat.

0 komentářů
přidat komentář

Související články