Brněnská rada kvůli protestu znovu projedná sgrafito

Vložil
ČTK
15.04.2009 17:55
Brno

Brno - Brněnská městská rada příští týden znovu projedná to, zda fasádu Domu umění ozdobí kritizované sgrafito. Odklad definitivního rozhodnutí si vyvzdoroval výtvarník Michal Blažek dnešním protestem na lešení rekonstruované budovy. Rada města Brna už v úterý jednomyslně rozhodla, že sgrafito na Domě umění nebude. Náměstek primátora Daniel Rychnovský (KDU-ČSL) však dnes Blažkovi slíbil, že se rada příští týden k věci vrátí. Sgrafito se nelíbí části odborné obce ani vedení Domu umění.
    Blažek ráno vylezl na lešení a začal i přes verdikt rady pracovat na sgrafitu. Pohádal se přitom s  představiteli Domu umění, na místo přijeli i strážnici. Rychnovský nakonec přemluvil Blažka, aby protest přerušil. "Byla tam vypjatá situace, nechtěl jsem riskovat, že dojde k potyčce nebo někdo spadne z lešení," řekl ČTK Rychnovský.
    Blažek s architektem Petrem Hrůšou, jenž je autorem projektu rekonstrukce, tvrdí, že rada rozhodovala na základě neúplné dokumentace předložené ředitelem Domu umění Rostislavem Koryčánkem. "On jim dal návrhy, které byly zastaralé, nebyly umělecky dotažené. Ty definitivní jim nedal," řekl ČTK Blažek. Novému rozhodnutí rady se prý podvolí, ať už bude jakékoliv.
    Koryčánek odmítá, že by radu nějak nevhodně ovlivňoval. Radním prý dal to, co měl k dispozici. Se sgrafitem na fasádě nesouhlasí kvůli námětu i formě. Sgrafito je prý stará technika, Dům umění se přitom zaměřuje na současné umění.
    "Domnívám se, že jestli má na budově být nějaký takový ozdobný prvek, měl by vzejít z různých návrhů v nějaké soutěži," uvedl Koryčánek. Vadí mu také odkaz na středověké křesťanské hnutí Devotio moderna, který je součástí sgrafita. Sgrafito je označení pro takzvanou rýsovanou malbu. Je to způsob nástěnné ornamentální i figurální výzdoby vnějšku budov. Vzniká proškrabáváním vlhké svrchní bílé vrstvy omítky do spodní barevné, zpravidla černé vrstvy.
    Blažkův protest musela dnes hlídat Městská policie. "Mohl hrozit například pád z lešení. Strážníci proto vystoupali za mužem až nahoru," uvedla mluvčí strážníků Denisa Kapitančiková.
    Oprava původně secesní budovy na Malinovského náměstí začala před více než rokem a zvolna spěje k závěru. Vyžádá si celkem asi 60 milionů korun.

> Nepovedená neorenesance ve funkcionalistickém Brně [artalk.cz, 6.4.2009]
15 komentářů
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Politika tady nemá co dělat
Drum
16.04.09 12:19
pozdní probuzení?
satyr
16.04.09 09:13
Umění = muž
Ondřej
16.04.09 11:13
zobrazit všechny komentáře

Související články