Opravy Domu umění v Brně končí, provoz zahájí na podzim

Vložil
ČTK
30.07.2009 11:55
Brno

Brno - Náročná oprava hlavní budovy Domu umění města Brna na Malinovského náměstí v těchto dnech končí, výstavní síně se však veřejnosti otevřou až na podzim. Galeristé potřebují čas na stěhování, úpravy interiérů a instalaci velké výstavy, která 17. listopadu zahájí provoz v rekonstruované budově. Projekt Formáty transformace - Identity zachycuje změny středoevropské společnosti v posledních 20 letech, řekla dnes ČTK Barbora Antonová z Domu umění.
    Rekonstrukce se prodražila. Úpravy budovy stály podle vyjádření magistrátu asi 60 milionů korun oproti plánovaným 45 milionům. Stavbaři například museli neplánovaně zasypat náhodně objevený protiletecký kryt. Náklady se zvýšily také kvůli použití lepšího výtahu, výkonnějšího topení, bezpečnostního střešního skla a statickému zajištění objektu.
    První veřejné akce se v Domě umění uskuteční už v říjnu, ještě před listopadovým slavnostním zahájením provozu. V plánu je například den otevřených dveří pro novináře a odborníky a představení divadla Husa na provázku, které v budově mnoho let sídlilo, uvedla Antonová. Na 20. října připravuje Dům umění nezvyklou architektonickou show.
    V čase rekonstrukce budovy na Malinovského náměstí se všechny aktivity Domu umění města Brna přestěhovaly do menšího Domu pánů z Kunštátu v Dominikánské ulici. Tam také lidé v září najdou výstavu finského umění nazvanou Take Nord Shape a komorní expozici rukopisů významné literátky Bohumily Grögerové. Velká výstava o středoevropské identitě zabere od listopadu obě budovy.
    Dům umění na Malinovského náměstí postavili v roce 1910 ve stylu vídeňské secese a původně nesl jméno císaře Františka Josefa. Brněnské německy mluvící komunitě sloužil jako výstavní síň. Po druhé světové válce převzalo dům město a architekt Bohuslav Fuchs jej přestavěl v duchu brněnského funkcionalismu.
0 komentářů
přidat komentář

Související články