Hrůšovo sgrafito na Domě umění nebude

Vložil
ČTK
15.04.2009 10:25
Brno

Petr Hrůša

Brno - Brněnská městská rada dnes rozhodla, že na severní fasádě hlavní budovy Domu umění města Brna nebude plánované sgrafito, které kritizovala část architektů a odborné veřejnosti. Ozdobit omítku malbou navrhl architekt Petr Hrůša, který je autorem projektu rozsáhlé rekonstrukce budovy. Hrůša s  rozhodnutím rady nesouhlasí, považuje to za velký zásah do svého díla.

    "Pro radu bylo rozhodující to, že se proti sgrafitu vyjádřili někteří architekti, odborníci a poradní orgán města pro kulturu," řekl ČTK mluvčí magistrátu Pavel Žára. Sgrafito se nelíbilo ani řediteli Domu umění města Brna Rostislavu Koryčánkovi. Stylem se prý nehodilo na sídlo instituce, jejímž hlavním posláním je vystavování současného umění.
    Oprava budovy na Malinovského náměstí začala před více než rokem a zvolna spěje k závěru. Oproti původním předpokladům se rekonstrukce výrazně prodražila. Vyžádá si místo 45 milionů korun asi 60 milionů, informovali před časem představitelé města.
    Sgrafito je označení pro takzvanou rýsovanou malbu. Je to způsob nástěnné ornamentální i figurální výzdoby vnějšku budov. Vzniká proškrabáváním vlhké svrchní bílé vrstvy omítky do spodní barevné, zpravidla černé vrstvy. Sgrafito bylo velmi populární například v období renesance.
    Budovu Domu umění na Malinovského náměstí postavili v roce 1910 ve stylu vídeňské secese podle návrhu Heinricha Rieda a původně nesla jméno císaře Františka Josefa. Brněnské německy mluvící menšině sloužila jako výstavní síň. Po druhé světové válce převzalo dům město a architekt Bohuslav Fuchs jej přestavěl v duchu brněnského funkcionalismu. Řadu let v budově hrávalo Divadlo Na provázku, nynější Husa na provázku.
9 komentářů
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Gratulace! Návrat do 16. století odložen.
Jakub Filip Novák
15.04.09 08:43
sgrafito
šárka
15.04.09 09:25
.
15.04.09 10:09
jak vypadá?
vga
17.04.09 06:27
tak vypadá
Martin Rosa
17.04.09 08:36
zobrazit všechny komentáře

Související články