Oceněné projekty v soutěži Rockhouse

Vložil
Tisková zpráva
16.11.2006 10:35
V hlavní kategorii odborných projektů byly oceněny 3 níže specifikované projekty a jeden projekt získal zvláštní uznání poroty. Vybrané fotografie k jednotlivým projektům jsou v samostatné příloze.
  1. První místo získal projekt Tomáše Hlavsy, studenta 4. ročníku fakulty architektury na VUT v Brně. Je jím architektonické řešení rodinného domu  pro 4 člennou rodinu s garáží a se samostatným bydlením pro prarodiče. Porota ocenila celkově vyvážené řešení a technické provedení stavby. Porotce Ing.arch. Šimon Caban k vítěznému projekt řekl:"Na tomto domě si cením především toho, že i přes zadání, které vede automaticky k jakémusi podvědomému omezení, navrhl autor suverénní dům, který se v klidu a harmonii rozprostírá a sebevědomě ukazuje, že nízkoenergetický neznamená nuzně smrsknutý domeček."
  2. Druhým místem ocenila porota kontrastní řešení rodinného domu Ing. arch. Radima Kounka, jehož architektonické řešení je založeno na dvou podobách jednoho materiálu - tvrdé skořápky z čediče v přírodní šedé barvě a vnitřní měkké izolační vrstvě z čediče (kamenné vlny). Porota ocenila hledání nových forem, odvážnou dispozici a práci s krajinnou hmotou.
  3. Třetí místo dostal návrh malého rodinného domu na netypickém sklonitém pozemku s orientací k severu. Projekt Ing. arch. Vladimíra Baldy z architektonické kanceláře TUL porota ocenila zejména za kompaktnost řešení ve ztížených podmínkách a snahu o důsledné stavebně-energetické řešení.
  4. Zvláštní uznání poroty získal projekt společnosti GIP Invest s.r.o., který představuje nízkoenergetickou koncepci výstavby obytného souboru obsahující pět sekcí řadových domů. Porota ocenila kromě kvalitního stavebně-energetického řešení i snahu o řešení urbanistického celku. "Řadová zástavba je vlastně nejlepším řešením, protože už její princip je energeticky méně náročný, než solitéry. Těžko ale posuzovat tento projekt spolu s ostatními, protože to není jeden ale více "domů". Proto se přikláním ke zvláštnímu ocenění, protože ocenění jako takové si vskutku zaslouží," k projektu řekl Šimon Caban. 
V kategorii studentských prací byly přihlášeny projekty Radky Pittnerové (VŠUP Praha), Mateje Kováče (ČVUT Praha) a Samuela Netočného (VUT Brno). Všem studentům bylo uděleno ocenění za snahu nalézt nestandardní řešení.

Odborná porota navíc udělila i zvláštní cenu pro již realizovaný projekt domu v Kníničkách u Brna, který vzešel z brněnského atelieru ELAM. Porota ocenila mimo jiné inovativní řešení stavby, která přes svou velikost působí lehce a elegantně a blíží se parametrům pasivního standardu. Jejím autorem je Ing. arch. Mojmír Hudec, který se už více než dvacet let specializuje na nízkoenergetické stavby a pasivní domy.
Rodinný dům je založen na užití jak pasivních tak aktivních prvků, které jsou vzájemně provázány a umožňují tak maximální využití obnovitelných zdrojů - sluneční energie a dřeva.
0 komentářů
přidat komentář

Související články