První cenu v soutěži Rockhouse letos nezískal nikdo

Vložil
Tisková zpráva
27.04.2009 12:00
ROCKWOOL, a.s.

Letošní již 3. ročník soutěže Rockhouse – český nízkoenergetický dům je jiný než ty dva předešlé. K vyhlášení výsledků dochází právě v době, kdy stojíme na prahu nové éry - éry úspor energií a ekologických staveb.

„V době, kdy začínal první ročník, se tu jen šeptalo o tom, že by stavby měly být šetrné a ohleduplné k nerostným zdrojům, ke svému okolí a zároveň by měly splňovat komfort 21. století,“ konstatuje Josef Smola, dlouholetý propagátor nízkoenergetických staveb a člen poroty, „dnes jsou úsporné budovy nutností a kdo je neumí vymyslet, neuspěje.“
„Ano, a proto jsme byli přísní,“ navazuje Eva Jiřičná, předsedkyně poroty. Architektka, která miluje zářivé barvy a která málem místo architektury studovala chemické vzorce a sloučeniny.
Místopředsedou poroty je Jan Tywoniak, profesor na Fakultě stavební ČVUT v Praze, asi typický představitel symbiózy teorie a praxe. Kromě výuky na fakultě a psaní knih o nízkoenergetických domech se společně s firmami Atrea a Rockwool spolupodílel na výstavbě unikátní lokality Koberovy v Českém ráji, kde naleznete soubor 13 energeticky pasivních domů. Přestože jsou jednoduché, využívají dostatečné zateplení, rekuperační výměník, solární kolektory i fotovoltaické panely – prostě ideální domy do energetické nepohody. K soutěži Rockhouse Jan Tywoniak říká: „Letos jsme poprvé spojili jak studentskou, tak odbornou veřejnost a připravili pro ni společnou kategorii Projekt. Ten rozdíl kvalit, který byl patrný ještě před nedávnem, už prostě není, dnešní studenti jsou na tuto problematiku dobře připraveni. Druhá kategorie Rekonstrukce byla tak trochu krůčkem do neznáma, ale chtěli jsme být o krok napřed. Dnes toho nelitujeme, současný vývoj nás utvrdil ve správnosti naší cesty,“ usmívá se skromně. Přitom skromný být nemusí, vždyť právě jeho jako jediného citoval Martin Bursík, když zmiňoval své poradce pro program Zelená úsporám v České televizi.
Dalšími porotci jsou např. Miloslav Meixner z FA VUT v Brně, Jan Novák jako zástupce pořádající společnosti Rockwool, a.s., či „nováček“ Vladimír Merta, zpěvák, muzikant a filmař, který je ovšem i absolventem Fakulty architektury ČVUT v Praze. Posledním z porotců je Oleg Haman, předseda Obce architektů a jedním z náhradníků je Mojmír Hudec, jinak důsledný projektant velmi elegantních a přitom jednoduchých domů.

Vysoké nároky poroty nakonec vyústily ve dvě 2. a dvě 3. místa v kategorii Projekt, další dvě zajímavé práce získaly ocenění mimo soutěž za svou originalitu a inspirativnost. Přestože se všechny soutěžní návrhy hlásily do kategorie Projekt, jedno umístění nakonec v kategorii Rekonstrukce bylo. Porota „po diskusi hodnotí soutěžní práci č. 57 jako rekonstrukci a nástavbu stávající stavby s přesvědčivými kvalitami“. Zároveň porotci ocenili tuto práci jako jednu z nejlepších v celé soutěži a rovněž jako příklad vhodný k následování v oblasti rekonstrukce a přestavby řemeslně kvalitní, byť rozsahem nevelké historické technické stavby a jejího nového využití pro obytné účely. Z těchto důvodů byla proto výjimečně udělena pouze jedna 2. cena. „V tomto případě jedna vlaštovka jaro dělá,“ okomentoval práci Františka Denka jeden z porotců.
Rockhouse – český nízkoenergetický dům se před třemi roky stal průkopníkem „nového stavebního myšlení“ a dnes už tvůrci znají cesty, po kterých všichni tolik voláme. Neuvěřitelně vysoký počet 64 přihlášených prací je toho důkazem.

Kategorie REKONSTRUKCE
  • 1. místo neuděleno
  • 2. místo: Ing. Bc. František Denk – T.R.A.F.O. – Technická Rujna Adaptovaná Funkci Obytné, přestavba bývalé trafostanice na bydlení, Praha-Smíchov, návrh č. 57
  • 3. místo neuděleno
Kategorie PROJEKT
  • 1. místo neuděleno
  • 2. místo: doc. Ing. arch. Hana Urbášková, Ph.D. – Energeticky šetrný RD, Dřevostavba ve svahu využívající pasivní sluneční energii, návrh č. 18, přihlašovatel Ing. arch. Petr Novák
  • 2. místo: Bc. Tomáš Hlavsa – Pasivní dům v Pouzdřanech, návrh č. 23
  • 3. místo: Ondřej Chybík – Český nízkoenergetický rodinný dům 2009, návrh č. 5
  • 3. místo: Ing. arch. Jaromír Veselák, Ing. Kamil Staněk – Dům Havránek – Plzeň, Na Výsluní, návrh č. 51, přihlašovatel Atelier AeroPLAN, Plzeň
Řádné odměny
  • Ondřej Stehlík – ROTATING HOUSE, návrh č. 7
  • Arch. Jasan Burin, Arch. Marco Maio, Ing. arch. Zdeněk Jiran – Soulad Bydlení s přírodou – „John Ruskin – Hnízdo pohody“, návrh č. 60, přihlašovatel Jiran Kohout Architekti s.r.o.
> Vítězné práce ve vysokém rozlišení naleznete zde>

> www.rockhouse.cz
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
:)
Jan Stolek
27.04.09 07:10
zobrazit všechny komentáře

Související články