Villa Lucille: Dům s vlastní identitou

Publisher
Tisková zpráva
25.09.2023 15:50
Material & Technology s.r.o. – M&T

 
Výrazné prosklení, vzdušné otevřené prostory a monochromatické odstíny oživené přírodními materiály… Architektonicky unikátní rodinná vila v okrajové části Istanbulu poutá i díky českým výrobkům pozornost osobitou identitou, do níž se propisuje životní styl majitelů.

Ve východním okolí největšího tureckého města Istanbul, v oblasti Tuzla, se nachází architektonickým provedením výjimečná vila Lucille, kterou obývá tříčlenná rodina. Z pohledu od silnice přitom dům kolemjdoucím neodhaluje svoji jedinečnou architekturu ani luxus interiéru. Architektonického návrhu stavby se ujal německý architekt Kenan Deniz z ateliéru Deniz Architekten, který ke spolupráci na projektu oslovil ateliér TEAM proje. "V posledních deseti letech došlo v Turecku k výraznému rozšíření poptávky po architektech i interiérových designérech. Na projektech často spolupracuje více subjektů zároveň – od architekta, přes interiérového designéra, až po stavební firmy i jednotlivé řemeslníky," říká Aykut Mete, interiérový designér z TEAM Proje, a pokračuje: "V Turecku ctíme odborníky, proto je zde dělba práce zcela běžným jevem. Kenan Deniz nás požádal o podporu a spolupráci při návrhu interiéru vily Lucille. Ve společné kooperaci jsme sladili projekt do jednoty, která majitelům stoprocentně vyhovovala."Příroda do interiéru

Vila Lucille je svým vnějším vzhledem kompozicí geometrických tvarů a jednoduchých konstrukčních linií ve vertikální i horizontální rovině. Již od silnice zaujme velkými prosklenými plochami, které jsou ještě výraznější při pohledu ze zahrady. Rohové kovové konstrukce a hliníkové systémy dodávají stavbě minimalistický design a z interiéru ničím nerušený výhled téměř všemi směry. "Snažili jsme se o maximální propojení vnitřního prostředí s tím vnějším i o průchod přirozeného denního světla do interiéru tak, aby osvětlovalo každý důležitý detail a dávalo obyvatelům pocit absolutní svobody," popisuje Aykut Mete.


Domu s otevřenou fasádou byl architekty navržen interiér kombinující základní materiály, jako je ocel, beton a kámen. Tyto pocitově chladné luxusní materiály přitom působí na obyvatele přívětivěji a vřeleji díky hojnému použití dřeva a dřevodekoru přírodního dubu a také díky zemitým tónům barevné palety. "V projektech dáváme přednost používání přírodních a přirozeně vypadajících materiálů, jejichž vizuální podoba se díky mnoha alternativám, barevné a texturní rozmanitosti přizpůsobí jakémukoli designu," odůvodňuje výběr zvolených materiálů designér z ateliéru TEAM Proje. Odlišnost a identita prostorů přitom byla zachována díky harmonickým materiálovým přechodům.

V souladu s identitou domu

Jako hlavní vstup do domu slouží atypicky vysoké dveře, které se otevírají kováním vyrobeným v České republice. "Nejen pro vchodové dveře, ale pro veškeré dveře v interiéru, včetně těch vedoucích do sprchového koutu či saun, jsme použili kliky a madla z kolekce MINIMAL od českého výrobce M&T," informuje Aykut Mete a popisuje první setkání s produkty M&T: "Na tohoto výrobce klik nás navedli samotní majitelé stavby. Když jsme si prohlédli sortiment M&T, nabyli jsme dojmu, že ucelená řada MINIMAL byla navržena přesně pro náš projekt. Nejprve jsme objednali vzorky, jejichž nadčasový design a řemeslné zpracování nás přesvědčilo, že jsou tím pravým kováním pro tuto výjimečnou realizaci." A Roman Ulich, hlavní designér české rodinné manufaktury M&T, která vyrábí eticky udržitelné dveřní a okenní kování dodává: "Architekti projektu Villa Lucille byly nadšeni zejména možností sjednotit kování v rámci celé stavby. Kolekce MINIMAL totiž nabízí ve shodném designu dveřní kliky, madla, mušle, bezpečnostní rozety, dveřní zarážky, ale i kliky pro okna a HS portály." Pro zachování barevného konceptu a identity stavby zvolili architekti kování z osmnácti dostupných povrchů v provedení titan černý mat.


Otevřené prostory

Za vchodovými dveřmi se rozprostírá předsíň, která příchozí překvapí vzdušným prostorem otevřeným do horního patra, a která plynule přechází v hlavní obytnou část domu. Tento vstupní prostor totiž od zbylého interiéru pohledově odděluje pouze částečná příčka situovaná přímo naproti vchodovým dveřím. Za ní se rovněž do patra otevírá jídelní kout s velkoformátovým HS portálem, který zpřístupňuje terasu. Nalevo od jídelního stolu je pak skleněnými dvoukřídlými dveřmi přístupná kuchyň v pro stavbu charakteristické monochromatické kombinaci černých vysokých skříní a bílého kuchyňského ostrůvku. Na opačné straně jídelního koutu se pak nachází obývací pokoj přístupný z prostoru předsíně. Vizuálně je však s jídelnou propojený otvorem ve stěně se závěsným krbem. Kromě centrálního obytného prostoru se v přízemí stavby dále nachází také tři hostinské pokoje s vlastními koupelnami, technické zázemí a garáž.


Schodištěm v pravé vstupní části domu se vystoupá do soukromého patra obyvatel domu. Hlavní koridor naproti schodišti prochází nad otevřenou jídelnou i prostorem předsíně a směřuje k dětskému pokoji a jedné z pracoven. Přímo nalevo od schodiště se pak nachází druhá z pracoven a také posilovna. Napravo od schodiště se vchází do prostorné ložnice majitelů, k níž náleží dvě oddělené šatny a soukromá koupelna s exkluzivními mramorovými obklady, závěsnými vodovodními bateriemi a přilehlou saunou.

S ohledem na životní styl

Kromě přízemí a prvního patra stavba disponuje také podzemním obytným podlažím, které téměř celé slouží k relaxačním účelům. Nachází se zde lázeňská část sestávající z tureckých lázní, sauny, masážního bazénu, šokové sprchy, relaxační a barové zóny. A pro další volnočasové aktivity nechybí soukromý kinosál. K odpočinku pak vyzývá také k domu přilehlá zahrada s prostorným bazénem, který se zvedá pouze několik centimetrů nad úroveň terénu. V zahradní části nechybí ani zahradní domek s grilem a posezením.

Celá realizace proběhla poměrně rychle – od návrhu k nastěhování rodiny do domu uběhly dva roky. "Spolupráce s architektem i klienty probíhala na vzájemné důvěře. Stejně jako u každé naší realizace, i zde jsme při návrhu zohlednili životní styl majitelů, tak, aby byl interiér protkaný jejich osobními potřebami, nápady a vizemi, doplněný praktickými návrhy od nás. Vše tak proběhlo v dokonalé symbióze," uzavírá spokojeně interiérový designér Aykut Mete.Technické údaje

Název projektu: Villa Lucille
Lokace stavby: Istanbul, Turecko
Realizace stavby: DOTA Construction Turkey
Architekt: Kenan Deniz, www.denizarchitekten.de
Interiér: TEAM Proje, interiérový designér Aykut Mete, www.teamprj.com

TEAM Proje je dynamická kancelář. Zaměřujeme se především na návrhy interiérů, máme ale také odborníky přes krajinnou architekturu – snažíme se maximálně propojovat interiér s krajinou. Často se podílíme na projektech, které mají hotovou hrubou stavbu. Víme, že nemusíme navrhovat všechno, proto, aby stavba byla dokonalá. Důvěřujeme jiným odborníkům a vítáme různé kooperace. Jsou vždy zajímavé a vzájemně inspirující. U každého projektu dbáme na preciznost práce a symbiózu s klientem.

Foto realizace: Gürkan Akay pro M&T
0 comments
add comment

Related articles