Prosvětlit střešní byt v památkové zóně

Jak vznikají velmi štíhlá střešní okna i ateliérová prosklení

Publisher
Tisková zpráva
12.09.2019 09:00
Solara, s. r. o.

Prosvětlení u hřebene střechy v památkových zónách, Solara KLASIK Dva

"Střešní byty v památkových zónách městských sedlových střech mají jedinečnou energii a genius loci. Umí být prostorné, vzdušné, jste mezi romantickými střechami. Prosklení a prosvětlení těchto bytů (nebo i pracovních prostor) má celkem striktní pravidla, která limitují velikost střešních oken i ateliérových prosklení." uvádí Jakub Formánek, který se v roli výrobce střešních oken tématu dlouhodobě věnuje. "Předpisy zpravidla dovolují ateliérová prosklení do hlavních místností bytu a malá okénka na prosvětlení u hřebene střechy. Velká ateliérová okna musí být členěná a malá okénka rozměru pouze 60x60 cm. To zní investorům, architektům i stavitelům vcelku přísně, moje zkušenosti jsou ale ve výsledku dost dobré – při dodržení pravidel památkové hry může vzniknout parádní prostor."

Nejštíhlejší profily oken Solara, aby bylo místo na světlo a výhled

"Užitnému designu střešních oken pro památky jsme se v posledních deseti letech hodně věnovali. No a být výrobcem je živá hra s různými vrstvami zadání - kromě pravidel památkové péče sledujeme také pravidla klienta, uživatele, který chce vlastně opak toho co památkář :) a zároveň pravidla tepelně izolační, kdy se v létě chceme přebytečného tepla zbavit a v zimě jej naopak uchovat. No je to zábava." říká výrobce.

Ateliérové střešní prosklení Solara HISTORIK

"V naší manufakturní výrobě dolaďujeme taková střešní okna a prosklení, která při všech uvedených pravidlech a technických finesách nabídnou nejvíce muziky pro uživatele bytu, tedy nejvíce prosklené plochy, výhledu, prosvětlení, ochrany před sluncem v létě a před mrazem v chladných týdnech. Potřebujeme velice štíhlé profily oken i prosklení, navíc zateplené a hodně pevné, hledáme každý milimetr úspory. Pracujeme s trojitým zasklením, tepelně odrazivými vrstvami a vícenásobným těsněním. Neměl bych zabíhat do příliš technických detailů. Podívejte se na fotky z realizací, mě se takové střešní místnosti moc líbí, jsem s výsledky vážně spokojený." dodává Jakub Formánek za výrobce Solara.


Inspirativní projekty najdete na www.solara.cz/reference/stresni-okna-pro-pamatky/
0 comments
add comment

Related articles